Přinášíme tipy pro maminky, jak zhubnout po porodu

Maminka

Období po porodu je pro ženu nejenom obdobím, kdy se stará o své miminko. Taktéž si všímá změn, které se na jejím těle udály. A ne vždy jde o změny dobré. Zatímco kojením může maminka získat plná ňadra, která dosahují větší velikosti, než dříve, po porodu jí mohla zůstat kila navíc. Zhubnout po porodu není nic jednoduchého, protože zejména břišní svalstvo je ochablé a potřebuje jiný způsob cvičení, než na které byly ženy dosud zvyklé.

Zhubnout po porodu je stresující

Péče o kojence je velmi náročná. Maminky se nevyspí, leckdy si nestíhají pořádně navařit, natož se pustit do cvičení. Jejich životní režim se zcela změnil a může být těžké myslet také na své potřeby, když je zapotřebí uspokojit nejprve potřeby jiných. Ženy, které v těhotenství hodně přibraly, se nepotýkají pouze s nadváhou. Existuje u nich zvýšené riziko vzniku cukrovky a srdečních onemocnění. V dalších těhotenství se mohou vyskytovat problémy a navíc existuje zvýšené riziko na těhotenskou cukrovku.

Těhotná

Foto: Pixabay

Kojení pomáhá při hubnutí

Kromě přínosů, které kojení přináší miminkům, je třeba upozornit také na to, že má svůj prospěch také pro maminku. Díky kojení dochází k rychlejšímu zavinování dělohy a budování vztahu s dítětem. Nicméně při kojení můžete spálit až 500 kalorií za den. Máte vyšší energetický výdej, což znamená, že kojení pomáhá při hubnutí! Důležité je ale také jíst ta správná jídla. Strava by měla být pestrá a zaměřená na bílkoviny.

Žádné nárazové diety

Novopečená maminka si prošla náročným procesem, kterým je porod. Tělo je poznamenané. Na tvorbu mléka a uzdravení se je zapotřebí zdravá a výživná strava. Pokud by maminka sáhla po nízkokalorické dietě za účelem zhubnutí, pak by se (a své dítě) mohla připravit o důležité vitamíny a minerály. To může vést mimo jiné k únavě a podrážděnosti. Jezte pět až šest jídel denně – porce by ale měly být vyvážené a menší. Volte jídla bohatá na omega-3 mastné kyseliny, vápník, bílkoviny a vlákninu (losos, tuňák, libové maso, kuřecí maso, vejce, jogurty a celozrnné produkty).

Pozor na svačiny

Kojící matky mají často náhlý pocit hladu. To je okamžik, kdy je velmi jednoduché sáhnout po sušence nebo něčem podobně nezdravém. Na místo toho si ale připravte oříšky, ovoce, bílé jogurty (do kterých můžete přidat oříšky a ovoce). Toto je druh zdravé svačinky, která vám pomůže zhubnout.

Zdroje info:

https://www.practo.com/healthfeed/20-effective-tips-to-lose-weight-after-pregnancy-41655/post

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7424458/

Foto: Pixabay