Jsou žvýkačky skutečně zdravé pro zdraví zubů? Ne vždycky

Žvýkačky

Výrobci žvýkaček v reklamách tvrdí, že pro zdraví svých zubů máte žvýkat žvýkačky. Je pravdou, že pokud vyberete správný druh, pak můžete přispět k lepšímu zdraví zubů. Je ale nutné uvědomit si, že žvýkačka není náhradou za zubní pastu a kartáček. Žvýkačky tedy používáme jako podpornou péči, součást celého souboru ústní hygieny. Vybírat bychom si měli žvýkačky bez cukru. Ty pak mohou mít příznivé účinky pro ústní zdraví.

Účinky žvýkačky na zuby

Žvýkačky prospívají ústní dutině hned několikrát. V prvním případě pomáhají předcházet zubnímu kazu. Ani ne tak svým složením, jako spíše tím, že díky žvýkačce v ústech vzniká více slin. Sliny mají neutralizační účinky a zbavují ústní dutinu velké části kyselin, které vznikají při rozkládání jídla. Proto je ideální dát si žvýkačku bez cukru vždy po jídle. Minerály generované nadbytečnými slinami mohou posílit zdraví zubní skloviny.

Žvýkačka

Foto: Pixabay

Žvýkačky s obsahem cukru

Abyste dosáhli kýžených účinků, musíte myslet na to, že žvýkačky by měly být bez cukru! Pokud budete používat žvýkačky s obsahem cukru, můžete dojít k hromadění plaku na zubech a ke vzniku zubního kazu. Takže účinek je úplně opačný.

Xylitol pro vaše zuby

Existují žvýkačky, které obsahují látku zvanou xylitol. Jedná se o sladidlo, u kterého bylo prokázáno, že snižuje množství bakterií způsobujících vznik plaku. A to znamená, že díky nim nevzniká plak. Kromě toho xylitol neutralizuje kyseliny v ústech a posiluje zubní sklovinu. Sečteno podtrženo: pokud najdete žvýkačku s obsahem xylitolu (a bez přidaného cukru), kupte ji!

Posílení zubů žvýkáním

Kasein fosfopeptid-amorfní fosforečnan vápenatý je dlouhý název pro látku, která bývá obsažena v některých zubních pastách, ale také ve žvýkačkách. O této látce se ví, že zpomaluje zubní kaz a pomáhá předcházet mu. Lidé, kteří jsou alergičtí na mléko, by se však produktem s obsahem této látky měli vyhýbat.

Zdroje info:

https://www.oralb.co.uk/en-gb/oral-health/conditions/cavities-tooth-decay/effects-chewing-gum-on-teeth

https://www.ada.org/resources/research/science-and-research-institute/oral-health-topics/chewing-gum

https://www.colgate.com/en-us/oral-health/nutrition-and-oral-health/is-chewing-gum-good-for-your-teeth#

Foto: Pixabay