Praktické rady, jak se zbavit plynatosti

Plynatost bývá problém, který se může objevit jenom příležitostně. Jenže i tak je dobré vědět, jak si s plynatostí co možná nejlépe poradit a co funguje jako prevence. Při dlouhodobých obtížích může být na vině i nemoc či jiný problém, kdy je dobré navštívit lékaře.

Vyhýbejte se nadýmavým potravinám

Základním opatřením proti nadýmání je samozřejmě prevence. A ta spočívá v konzumaci takového jídla, které není nadýmavé. Mezi nadýmavá jídla přitom patří celá řada potravin. Častým viníkem bývají luštěniny nebo košťálová zelenina. Nadýmavé jsou také česnek, cibule, silně kořeněná jídla nebo čerstvě upečené kynuté pečivo. Pozor si dejte také na některé nápoje, které mohou nadýmání podpořit. Vyhněte se tedy alkoholu nebo syceným vodám.

Probiotika

Pro snížení plynatosti mohou pomoci nejrůznější léky a přípravky. Jenže i tak je dobré zaměřit se raději na celkové zdraví střev a trávení. S tím pomohou probiotika. A to jak ve formě kapslí, tak i v podobě kvalitní stravy, jako jsou například mléčné výrobky. Při pocitu nafouklého břicha se také doporučuje nasekaná nať z petržele. Pomoci může také heřmánek, fenykl nebo slabý kmínový odvar. Přesně podobný postup zvolte i při mírné zácpě.

Foto: Pixabay

Dostatek pohybu

V rámci péče o trávení a vylučovací soustavu je důležité dbát na dostatek pohybu. Zdravá peristaltika totiž může výrazně pomoci při problémech s nadýmáním. Pokud tedy trpíte akutní plynatostí, může pomoci právě i procházka svižnou chůzí. Obecně je nejlepším pohybem každodenní chůze. Vhodné je také plavání a další aerobní aktivity, které podpoří celkový krevní oběh i pohyb střev. Pokud se však problém opakuje velmi často a plynatost je až nadměrná, může se jednat o varovný signál, že má vaše tělo intoleranci či alergii nebo jiný problém. V takovém případě proto vždy raději navštivte lékaře a nechte si provést potřebnou diagnostiku.

 

Zdroj: https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/jak-se-zbavit-nadymani.A121217_120537_zdravi_pet a https://www.benu.cz/plynatost-jak-se-ji-zbavit

Náhledové foto: Pixabay