Síla úchopu: Pozoruhodný způsob, jak zjistit celkové zdraví člověka

Stáří

Síla úchopu se měří podle zařízení, kterému se říká ruční dynamometr. Ukáže vám nejenom to, jaká je síla vašich stavů, ale také celkové zdraví člověka. Tento přístroj si můžete pořídit domů, běžně na něj narazíte také ve fitness centrech. Jsou také součástí klinické praxe. Používají ji hlavně sportovci, ruční dynamometr se ale čím dál více dostává do popředí zájmu také mezi lékaři.

Síla úchopu jako ukazatel síly a zdraví

Podle několika studií bylo prokázáno, že lidé, kteří mají silnou svalovou sílu (naměřenou podle síly úchopu na ručním dynamometru), trpí méně na kardiovaskulární problémy. Onemocnění srdce se jim vyhýbají, což v přeneseném významu může znamenat, že lidé s velkou sílou úchopu žijí déle. Kromě zdraví je síla úchopu také potenciálním ukazatelem stárnutí. To je důvod, proč by se na sílu úchopu měli zaměřit lidé, kteří začínají pociťovat první známky stárnutí.

Kurkuma

Foto: Pixabay

Jak zvýšit sílu úchopu

Ukázalo se, že sílu úchopu nezískáte pouze v posilovně nebo cvičením a posilováním. Lidé, kteří žijí aktivním způsobem života, nekouří a mají nižší obvod pasu, mají obecně vysokou sílu úchopu. Sílu úchopu může ale ovlivnit také strava. Studie, která toto prokázala, se zaměřila na seniory nad 60 let. Ti, kteří ve své stravě měli dostatek omega-3 mastných kyselin, vlákniny a vitamínu C, měli větší sílu úchopu. Indická studie se zaměřila na sílu úchopu v souvislosti s tamějším velmi oblíbeným kořením – kurkumou. Ukázalo se, že kurkuma bohatá na antioxidanty zahrnutá do stravy, může také přispět k vyšší síle úchopu rukou.

Cvičení je také vhodné

Pokud jste si u předchozího odstavce oddychli, že cvičení není až tak potřeba, není to úplně pravda. Faktem je, že pravidelné posilovací cvičení je jedním ze způsobů, které také zvyšují sílu stisku. Pro tento účinek je důležité procvičovat všechny svalové skupiny, ale také specifická cvičení na posílení úchopu, jako je mačkání tenisového nebo stresového míčku, přitahování těla ve visu nebo třeba ždímání ručníku oběma rukama.

Zdroje info:

https://www.mindbodygreen.com/articles/grip-strength-longevity

https://vida.cz/exponaty/pevny-stisk

Foto: Pixabay