Jizvy po akné: naučte se proti nim bojovat a odstraňte ty existující

Akné

Samotné akné nevypadá na pokožce dobře. V některých případech ale po něm vznikají též jizvy. Jsou to drobné prohlubně, které vytváří nerovnosti na pokožce. Pokud je jich více, vypadá to, jako že je pokožka posetá dírami. Pro mnohé lidi může být zdrojem komplexů a sníženého sebevědomí. Můžete proti nim bojovat jak preventivně, tak i s těmi, které už vznikly. A nemusí jít jen o problém obličeje, ale také ramen či zad.

Jak vznikají jizvy po akné?

Lidská pokožka se skládá z několika vrstev. Pokud je aknéakné příliš hluboké, může zasáhnout nejenom epidermis, ale též hlubší vrstvu – dermis. V takovém případě po vyléčení hnisavého pupínku vzniká příliš hluboké poškození. Takže hojení prostřednictvím kolagenových vláken nestačí k doplnění této „díry“. Tyto prohlubně mohou být hlubší, pokud své akné propichujete, mačkáte či dokonce škrábete. Zde jsou druhy jizev po akné:

  • Nejčastější jsou prohlubně, které mají konkávní tvar a vypadají jako díry v pokožce. Souvisí s nedostatečnou tvorbou kolagenu.
  • Vznikat mohou i červené jizvičky, které vyčnívají nad povrch kůže. Mají konvexní tvar a často jsou zbarveny do růžova či červena. Vznikají v důsledku hromadění kolagenových vláken v poškozené oblasti. Jsou méně časté.
Jizvy po akné
Foto: Unsplash.com

Kdy mohou pomoci masti a krémy na jizvy?

Pokud jsou jizvy čerstvé, můžete sáhnout po speciálních krémech a mastích, které jsou určeny k odstranění jizev. Čím dříve s léčbou jizev začnete, tím lepších výsledků můžete dosáhnout. Tyto krémy obsahují látky, které napomáhají hojení, hydratují pokožku, vyživují ji, mají protizánětlivé i rozjasňující vlastnosti. V jejich složení často narazíte na: kyseliny (salicylová, mandlová, glykolová), retinol, ceramidy, niacinamid, D-panthenol a alantoin, přírodní rostlinné oleje či extrakty rostlin (heřmánek).

Mohu použít i domácí produkty na léčbu jizev?

I zde je nutné upozornit na to, že nefungují na staré jizvy. Používat bychom je měli pouze jako doplňkovou léčbu jizev, protože samy o sobě nejsou tolik účinné, jako již zmíněné krémy. Při přípravě domácích produktů vybírejte takové, které hydratují, rozjasňují a působí jako peeling. Použijte je jako masku na obličej. Vhodné jsou:

  • Cukr, olivový olej (či jiný rostlinný olej, jako je jojobový) a pár kapek citronové šťávy.
  • Ovesné vločky (mleté), olivový olej a trochu citronové šťávy a medu.

Co platí na staré jizvy?

Staré jizvy nebo ty, které jsou příliš hluboké a nezabrala na ně ani včasná léčba, můžete odstranit (nebo alespoň výrazně zlepšit jejich vzhled) díky kosmetickým zákrokům, jako je:

  • mikrodermabraze (vhodná pro mělčí jizvy),
  • dermabraze (vhodná pro hlubší jizvy, které zasahují do vrstvy dermis),
  • mikrojehličková mezoterapie (do pokožky jsou zavedeny složky, které zlepšují vzhled jizev a stimulují regenerační procesy),
  • plazmové ošetření jizev po akné,
  • laserové ošetření (vhodné zejména pro hluboké jizvy, laser způsobuje narušení kůže, což stimuluje k produkci kolagenu a elastinu).

Zdroje info:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/324784

https://wizaz.pl/pielegnacja/w-ten-sposob-pozbedziesz-sie-blizn-po-tradziku-347681-r1/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9147527/

Foto: Unsplash.com