Zakladatel konopné lékárny Jiří Stabla: Konopné produkty by měli předepisovat i praktičtí lékaři

Jiří Stabla

Když se řekne konopí, mnohým z nás se vybaví drogy, respektive marihuana. Jiní si vzpomenou na tolik diskutované HHC bonbóny a jiné produkty. Já jsem se v rozhovoru ptal pana Jiřího Stably, zakladatele první konopné lékárny u nás, nejen na THC a HHC, ale také na některé otázky, které s těmito látkami mohou souviset. Muž, který je již od roku 2009 předním propagátorem a výrobcem konopných produktů, rozhodně odpovídal zajímavě. Posoudit můžete sami. Řadím se mezi Husákovy děti a konopí pro mě není nijak neznámé. Představím si marihuanu, jointy, klasické koláčky ze Samotářů a podobné produkty. Tento pohled je předpokládám velmi omezený…

Vždy se hovořilo o legalizaci konopí. Jsou u nás stanovené zákony dostatečné?

Zákony jsou zatím nedostatečné, ale pokud se opraví na podobu, která nyní koluje ve společnosti, tak si myslím, že to bude pro mnoho lidí vysvobození. 

Jaké jsou výhody a nevýhody legalizace konopí. Jaké argumenty používají odpůrci legalizace?

Odpůrci říkají, že se stane více automobilových nehod, nebo že se ohrozí děti (to se děje nyní a nikdo nás rok neposlouchal), či se začnou nechtěně vyvolávat psychické potíže u potenciálních pacientů latentních nemocí. Můj osobní názor, který je podložený mou empirií a tisíci případy uživatelů konopí, je ten, že, abychom zmírnili chuť konopí konzumovat, musíme lidem říkat, co může s jejich životy konopí udělat. Ne každý na konopí reaguje dobře. To je jedna z velkých novinek, kterou je třeba už od nízkého věku v lidech oznámit a inteligentními postupy to od nejmenších k dospívajícím jejich řečí nenásilně tlumočit. Děti totiž mají své “vůdce” a ty se dá ovlivňovat. Můžeme zlepšovat stav mládeže smýšlející směrem k drogám včas a bez následků. Musíme se pokusit jejich plány s konopím v mladém věku zastavit. Do 25. roku se nedoporučuje s konopím ani s žádnými jinými společenskými drogami zacházet. Tvaruje se stále šedá kůra mozková. A hlavně, děti by měly vědět, co mají dělat, když nechtíc pozřou třeba syntetický bonbon z automatu a netušili, co v něm je.

Nestačí konopí pro léčebné účely? Proč legalizovat pro rekreační účely?

Nestačí, protože jsou stále častěji referovány nové, účinnější a uvolňující odrůdy. Je třeba chápat, že se musíme v prvé řadě dívat směrem k nemocným. Ti mají dnes volný internet plný informací, plný naděje, která je na místě. Kanabinoidní svět se rozpíná, stejně jako informace o něm. Zařadit vybraný model a doufat, že vám ho vypěstuje externí firma zajišťující medikální konopí, to je vyloučené. Existuje tisíce odrůd, které plní každá jinou harmonii a povahu. A nejen pro konzumenty vnitřního užívání konopí, ale také pro ty, co mají neřešitelné kožní problémy a dozvídají se, že konopí je už tisíce let předním pomocníkem na kožní defekty. Lidé by měli právo sami si najít přírodní hnojivo, zeminu a o rostlinu pečovat, podle svých možností, jako je tomu od prvního dubna v Německu.

V jaké fázi je teď česká legislativa?

Čeká se na odevzdání zákona vládě České republiky, která, jak všichni doufáme, jeho nové znění schválí. Jako konopná komunita voláme a žádáme naše úředníky, aby se tématem začali zabývat už jen z profitu, který to v budoucnu může mít. Ty benefity jsou obrovské a neplánovat konopnou budoucnost neznamená, že nepřijde. Konopí je totiž všude okolo, všichni chtějí tak nějak dekriminalizovat. Takže pěstování na výměře nebo dle pravidel počtů povolených rostlin a jejich maximální množství držení, budou předložené. Za mě to je v tomto kroku fér a nezbytné. Mohly by vzniknout konopné spolky, které by pomohly těm, kteří nemohou konopí pěstovat sami, aby nebyli z výhod a možností vyloučení. Nelíbí se mi, že se bude muset podle prvotních plánů registrovat na úřadě vlády, dalo by se to udělat na obcích, nebo nejlépe vůbec se neregistrovat a chovat se rozumně.

V Německu je to jinak, jsou benevolentnější. Co legalizace v Německu znamená pro zbytek Evropy? Máme se inspirovat Německem?

Německo ukázalo, že lze do částečné míry dekriminalizovat konopí a že je to důležité nejen kvůli stále více se rozpínajícího trhu se syntetickými kanabinoidy, ale také hlavně proto, aby se z vybraných peněz z konopného sektoru platila preventivní část programu “prevence pro děti”. Těch podle Německého ministra Lauterbacha přibylo mezi uživateli konopí za poslední desetiletí až o 50 %. Německo tedy ukázalo, že chce z represe přejít k inteligentnější modelu a věří, že budou inspiraci pro Evropu a to hlavně v edukaci společnosti, aby se drogám vyhla. My jsme vždy hlásali podobný model a dá se říct, že se námi Německo i částečně inspirovalo. Měli bychom se minimálně rozhoupat a podle moudrého a etického přístupu pomoci nejen nemocným lidem, ale prostě všem, kteří dovršili 18 let a rozhodli se pro dnes už dobře prozkoumaný botanický klenot cannabis. Neuděláme-li to, trh nás zaplaví syntetickými látkami, které policii i celé veřejnosti pěkně zavaří, to se mezi konopáři shodneme všichni. A co je důležité zmínit, nové, chemické látky, které se už u nás vyskytují a slouží jako náhrada konopí, mohou nést velmi nebezpečné zdravotní poškození.

Jiří StablaJiří Stabla: Foto se svolením Jiřího Stably

Ulehčí se policii a soudům? Sníží se výrazně černý trh s drogami?

Myslím si, že ano. Mnoho uživatelů se přestane zásobovat na černém trhu, a tím pádem bude černý trh méně schopný dodávat lidem konopí. Češi jsou národ, který si rád potrpí na kvalitě. A z mé praxe a cest za konopným příběhem světa vím, že lidé si na kvalitním konopí potrpí více než na jiné bylinky. Dnes všichni tak nějak doufají, že se konečně dočkají. Někteří si dojíždějí někdy pro konopí i stovky km. U toho dělají chyby, riskují zdraví sebe i okolí a dopouštějí se trestných činů, stejně jako jejich dodavatelé. Děje se to v době, kdy kousíček od nás mohou lidé svobodně vítat krásu přírody, jež jsme pojmenovali konopí.

Určitě bych se také zeptal na obligátní otázky. Jaké druhy konopí existují a jaké mají účinky a jak je to se závislostí? 

Konopí je rod cannabis a ten se často označuje jako cannabis sativa a cannabis indica. Sativa je obecně označení pro rostlinu s nižším procentem THC (psychoaktivní látka). Konvenční konopí, ze kterého se dnes zpracovávají mastičky a krémy, tedy to lidově známé technické je také rodu sativa s velmi nízkým procentem THC. U nás se smí nyní pěstovat konopí do 1 % rostliny THC. Sativa se také nachází mezi vysoce potentní rostlinami i v případě léčebného konopí a byla vyšlechtěná moderní dobou, aby vyhovovala trhu. Obecně se říká mezi uživateli konopí, že sativa má povzbuzující účinky a indica zase sedativní, tyto informace se mnohdy hodí pacientům, kteří hledají akutní pomoc. Je však důležité vědět, že konopí obsahuje kolem 300 kanabinoidů a je tak profil každé odrůdy unikátní. Obsahuje i další léčivé látky terpeny a flavonoidy.

Proč by měli předepisovat konopné produkty i praktičtí lékaři?

Tak určitě se stále musíme dívat na ty, kteří využívají léčebné konopí, protože tam mají mnoho výhod ze strany proplacení od pojišťovny a zaručené kvality. Jedna obrovská výhoda je, že jakost konopí hlídají technologie za miliony korun a kvalita je vždy stejná. Konopí je bez plísní a profesionálně v provozu GMP pěstováno, takže možnost, aby ho předepisovali praktičtí lékaři, je za mne vítaná, protože někteří se o konopí s velkým zájmem zajímají a jsou naštvaní, že ho nemohou předepsat. Jak například hovoří prof. RNDr. Lumír Ondřej Hanuš, DrSc., dr. h. c., chceme-li pacientovi opravdu pomoci, pak legalizace konopí je nezbytná. A co je důležité, ještě před pár lety toho názoru nebyl. Takže kampaň, kterou vede nyní KDU-ČSL je trochu pro mne podpásovka nemocným. Už jen z důvodů, že za konopí hovoří MUDr. Philipp a nechápe, co se po inteligentní dekriminalizaci chce, to je smutné. Byl jsem spoluautor článku v odborném lékařském časopise a těšil se zájmu. Hovořilo se v něm o tom, že kanabinoidy naopak pomáhají závislosti snižovat.

Děkuji za rozhovor!

Zdroje info: Autentický rozhovor s osobností

Jiří Stabla: Náhledové foto se svolením Jiřího Stably

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.