Je agávový sirup nezdravý

Agáve

Trend volby přírodních sladidel na úkor klasického bílého cukru je dnes nesporný. Spousta lidí se snaží hledat cokoli jiného, co by jim osladilo život mnohem zdravěji, než je tomu v případě zmiňovaného řepného cukru. Mnohdy se ale nejedná o zrovna optimální záležitosti. Z alternativ jmenujme například extrémně zdravý, ale extrémně drahý javorový sirup, glukózu, fruktózu anebo agávový sirup. Právě na něj se pokusíme soustředit v následujícím textu. Mnohde se totiž píše o tom, že je agávový sirup nezdravý.

Co je sirup z agáve?

Pojem sirup je u nás zaveden jako termín pro velmi sladkou tekutinu, která se v kombinaci s vodou mění na limonádu. Sirup z agáve je považován za ryze přírodní sladidlo, které je abstrahováno přímo z kaktusu. Prakticky tento sirup obsahuje zhruba něco mezi 70 až 90 % fruktózy, tedy ovocného cukru. Tím pádem má minimální glykemický index. Hodí se samozřejmě pro stravu více, jelikož do krve vstupuje optimálním tempem.

Vysoký obsah fruktózy

Jak již bylo řečeno, agávový sirup obsahuje poměrně vysoké procentu fruktózy, která může při nadměrném užívání způsobovat nepříjemné obtíže. V nejhorším případě může vést nadměrná konzumace potravin, které ji obsahují k diabetu. Při nadměrné konzumaci jakéhokoli cukru včetně fruktózy dochází k jejímu ukládání v tuk, což zcela logicky vede k obezitě. Ta je pro člověka nebezpečná z mnohých prozaicky známých důvodů. I proto je vhodnější se jakémukoli slazení spíše vyhnout.

Jak je to tedy s agávovým sirupem?

U tohoto sirupu je třeba říct, že je díky svému složení mnohem sladší, než je tomu u medu anebo bílého cukru. Jeho konzistence je poněkud řidší a v případě přidávání do pokrmů nijak nemění jejich chuťové vlastnosti. Konzumovat by se měl ale velmi obezřetně a mnohdy ještě opatrněji, než je tomu v případě klasického bílého cukru.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.