Jakou úlohu v organismu má horečka a co na ni pomáhá

Horečka provází řadu nemocí bakteriálního i virového původu. Je signálem, že se v těle něco děje a že imunitní systém s tím začal bojovat. Při jaké teplotě je žádoucí horečku snižovat a jakým způsobem?

Proč horečka vůbec vzniká

Běžná teplota lidského těla se pohybuje mezi 36 až 37 °C. Může kolísat v průběhu dne v závislosti na činnosti člověka. Jestliže stoupne nad 37 °C, hovoříme o zvýšené teplotě. Stav nad 38 °C se nazývá horečkou. Ta je odpovědí organismu na škodlivý podnět a funguje jako důležitá součást obranného mechanismu. Platí totiž, že při teplotě nad 39,5 °C ztrácí větší část bakterií a virů svoji schopnost se množit a zahyne. Což je právě stav, kterého chce organismus dosáhnout. Z tohoto důvodu není právě ideální horečku ihned snižovat použitím léčiv.

Na druhou stranu, pokud horečka pacienta příliš vyčerpává, trvá déle než 3 dny nebo přímo ohrožuje jeho zdraví, je vhodné přistoupit k jejímu snížení. Horečku vždy tlumíme u pacientů s nemocemi srdce a cév, cukrovkou, poruchou imunity nebo jinými závažnými nemocemi.

Co horečku doprovází

Než samotná horečka začne, předchází jí většinou zimnice a třesavka. Pacient má studené ruce a je mu velká zima. Je to signál, že horečka na sebe nenechá dlouho čekat. Při vysoké horečce hrozí dehydratace, vhodné je tedy doplňování tekutin. Zároveň pacient ztrácí chuť na jídlo a může se u něho objevit zácpa. Příliš vysoké horečky trvající dlouhou ovlivňují i psychiku, dochází k poruše soustředění, může se objevit zmatenost nebo dokonce i delirium.

Zdroj foto: Pixabay.com

Čím snižujeme horečku

Na horečku se užívají léky – antipyretika na bázi paracetamolu, ibuprofenu nebo kyseliny salicylové. Paracetamol je vhodný i pro malé děti ve formě čípků nebo sirupu. Naopak kyselina salicylová, tedy například Acylpyrin, děti do 15 let nesmějí užívat, protože hrozí riziko vzniku Reyova syndromu. Ani osoby s nemocemi žaludku, astmatem nebo zvýšenou krvácivostí se musí užívání kyseliny salicylové vyhnout. Horečku lze snížit také studenými obklady i potní kúrou, kdy se pije horký, nejlépe lipový čaj a člověk se tzv. vypotí pod peřinou.

Zdroj náhledové foto: Pixabay.com

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.