Jak si v domácích podmínkách připravit sušené maso

Sušené maso

Sušené maso je koncentrovaná síla kvalitních živin. Jde o ideální svačinu, vyhledávanou pochoutku a volbu n.1 pro cestovatele. Mezi hlavní výhody sušeného masa patří vysoký obsah bílkovin a energetická hodnota, nízká hmotnost finálního produktu a dlouhá trvanlivost. V dnešním článku se dozvíte nejen jaké jsou benefity sušeného masa, ale také jak si ho snadno připravit doma.

Jaké jsou hlavní benefity sušeného masa?

  • Vysoký obsah bílkovin: Sušené maso je bohatý zdroj bílkovinzdroj bílkovin, které jsou klíčové pro fungování našeho organismu. Pomáhají k regeneraci svalů, dodávají pocit sytosti a udržují energii našeho těla. Právě proto je sušené maso, nebo třeba oříšky oblíbeným jídlem horolezců a cestovatelů. 
  • Nízká hmotnost a objem: Sušené maso má výrazně nižší hmotnost a objem než čerstvé maso. To usnadňuje jeho skladování. V batohu na treku vám nezabere skoro žádné místo.  
  • Dlouhá trvanlivost: Díky nízkému obsahu vody je trvanlivost sušeného masa daleko delší, než u klasických uzenin. To je ideální pro situace, kdy nemáte přístup k chladícím zařízením, třeba při delších tůrách, nebo jako zásoba při kempování.
  • Vysoká energetická hodnota: Sušené maso obsahuje koncentrovanou energii, což je výhodné zejména při sportu a fyzicky náročných aktivitách, kdy potřebujete rychlý a dlouhotrvající zdroj energie.
  • Snadná konzumace: Sušené maso nevyžaduje vaření ani další přípravu. Ideální rychlá svačina na cestách.
  • Různé druhy: Na škále chutí jsou dostupné všechny možné druhy, včetně hovězího, vepřového, kuřecího, rybího, či zvěřiny.
  • Zachování živin: Sušením se zachovává většina živin obsažených v mase, včetně vitamínů skupiny B a minerálů.

Má sušené maso nějaké nevýhody? 

Ačkoliv je sušené maso prezentováno jako zdravá potravina, je potřeba mít na paměti, že 100g sušeného masa obsahuje často až 5g soli, což je více než polovina doporučené denní dávky. 

Pokud sníte klasické 25g balení, tak jste právě spotřebovali podstatnou část svého denního příjmu soli. Samozřejmě záleží, obsah soli se liší produkt od produktu a pokud si sušené maso připravujete v domácích podmínkách můžete mít nad obsahem soli větší kontrolu.

Další nevýhodou je těžší stravitelnost – kousky mohou být opravdu tvrdé a chvilku trvá, než je člověk zpracuje do poživatelné podoby. Sušené maso je potřeba opravdu poctivě rozžvýkat, aby nedělalo v těle neplechu.

Jde si sušené maso připravit i doma?

A teď už pojďme k věci. Určitě vás zajímá jak si jerky, tradiční pokrm jihoamerických indiánů vyrobit v domácích podmínkách. Není to nic složitého.

Návod na výrobu sušeného masa

  • Výběr masa

Na přípravu sušeného masa budete potřebovat cca 500 gramů hovězího, vepřového, kuřecího nebo rybího masa. Důležité je, aby maso nebylo příliš tučné. Maso nakrájejte na tenké plátky nebo proužky.

Tip:  Ideální je nejprve nechat maso pár hodin v mrazáku, aby se vám pak snadno krájelo na tenké plátky o síle 2 až 3 mm. 

  • Příprava marinády

Smíchejte marinádu ze 4 lžic sojové omáčky, 2 lžíce worchestrovské omáčky, 1 lžíce soli, půl lžíce grilovacího koření a půl lžičky mletého pepře. Přidat můžete podle chuti i sušený česnek.

Důležité je marinádu pořádně promíchat, aby se sůl dobře rozpustila. 

Kousky masa z obou stran natřete marinádou a uložte přes sebe do mísy. Zbytkem marinády maso zalijte, přiklopte a nechte přes noc v chladu. Ideálně zatížené, třeba kamenem ze zahrady. 

  • Sušení 

Další den můžete začít sušit. Ještě předtím, než dáte maso do sušičky, otřete přebytečnou marinádu. Po cca sedmi hodinách bude maso hotové.  Pro jistotu maso v průběhu kontrolujte a obracejte.

Druhou variantou sušení  je elektrická trouba s ventilátorem. Napíchejte maso na špejli a dejte pozor, aby se jednotlivé kousky nedotýkaly. Takto připravené vložte nebo zavěšte do trouby. Pod maso položte pekáč, kam bude odkapávat šťáva a prvních 45 minut sušte při teplotě 75°C. Dalších 9 – 12 hodin pokračujte na 55°C, dokud maso nebude tvrdé, suché a lámavé.

Test: To, že je maso správně usušené poznáte tak, že se jednotlivé plátky dají ohnout a nezlomí se.  

  • Skladování 

Aby vám sušené maso vydrželo, je potřeba ho skladovat v suchu, ideálně ve vzduchotěsném obalu. Nejlepší jsou sáčky s visacím zipem nebo vakuační obaly.

Zdroje info: Autor, bezhladoveni.cz, novinky.cz

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.