Jak se chránit před příchodem sezónní alergie: Tipy a rady

S příchodem jara se můžeme těšit na oteplování a rozkvétáním květin a dočkáme se i rozpuku stromů. Bohužel s tím přichází i pylová sezóna, která je velkým nepřítelem alergiků. Pylová sezóna bohužel trvá až 10 měsíců a má defacto 3 období. Musíme se vypořádat s pylem dřevin, pylem trav a obilovin a pak pyly bylin a spóry plísní.

Sezónní alergie

Sezónní alergie, známé také jako senná rýma nebo jarní alergie, mohou být pro mnoho lidí velkým nepohodlím. Pokud jste jedním z těch, kteří trpí každoročními projevy alergií na pyl, pylové částice a jiné alergeny, existuje několik opatření, která můžete přijmout, abyste minimalizovali jejich vliv na váš život. Zde je několik užitečných tipů a rad, jak se chránit před příchodem sezónní alergie:

Sledujte stav ovzduší

Pravidelně sledujte předpověď kvality ovzduší a pylových koncentrací. Mnoho webových stránek a mobilních aplikací nabízí aktualizované informace o množství pylových částic ve vaší lokalitě. Tímto způsobem můžete plánovat své aktivity venku v dobách s nižšími koncentracemi pylu.

Používejte kvalitní klimatizaci

Pokud máte doma klimatizaci, využívejte ji k filtraci vzduchu. Klimatizace s filtry HEPA mohou zachytit většinu pylových částic, čímž minimalizují expozici alergenům uvnitř vašeho domova.

Větrejte dům ve vhodných časech

Snažte se větrat svůj dům v časech, kdy je koncentrace pylu mimo domov nejnižší. Obvykle jsou to brzké ráno nebo pozdní večer. Vyvarujte se větrání během větrných dnů, kdy se množství pylu ve vzduchu zvyšuje.

Používejte masky na obličej

Pokud musíte být venku v době vysokých koncentrací pylu, zvažte nošení ochranné masky na obličej. Speciální masky s filtrem mohou pomoci minimalizovat vdechování alergenů.

Osprchujte se a převlékněte po návratu domů

Po návratu domů se ihned osprchujte a převlékněte si čisté oblečení. Tím odstraníte případné pylové částice, které se mohly zachytit na vašich vlasech a oděvech během pobytu venku.

Užívejte antihistaminika

Pokud trpíte sezónními alergiemi, může vám lékař doporučit užívání antihistaminik. Tyto léky mohou pomoci zmírnit symptomy alergie, jako jsou kýchání, svědění a rýma.

Foto: Pixabay

Konzultujte se svým lékařem

Pokud máte silné alergické reakce nebo symptomy, které nelze řešit běžnými prostředky, obraťte se na svého lékaře. Může vám doporučit další léčbu nebo alternativní metody řízení alergií.

Prováděním těchto jednoduchých tipů a jejich začlenění do vaší každodenní rutiny může výrazně pomoci minimalizovat nepříjemnosti spojené se sezónními alergiemi. Dodržování preventivních opatření a spolupráce s lékařem vám může pomoci lépe zvládat alergické reakce a užívat si venkovní aktivity i během období vysokého pylu.

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8182784/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6209030/

Náhledové foto: Pixabay