Jak mohou dámy, které se snaží všechno stíhat, bojovat s vyhořením?

Vyhoření

Pod dámou, která všechno zvládá, se s největší pravděpodobností skrývá její stín, který se potácí na hranici vyhoření, což je temná strana, která je nepříjemná. A dámy jsou extrémní multitaskeři. Ale i tato výjimečná vlastnost znamená, že dámy mají největší šanci na vyčerpání. Psychiatři neustále varují před tímto procesem. Snaží se objasňovat, proč je vyhoření u žen tak převládající – a jak se mu pokud možno vyhnout.

Zvládejte emocionální zátěž

Ženy se při každodenním rozhodování setkávají s vyšší mírou nátlaku a neklidu než muži. Muži častěji zakládají svá rozhodnutí na pravdě a vyrážejí s pocitem ven. Dámy se běžně rozhodují na základě skutečností i emocí. K nadšení se přidává i snaha přizpůsobit se vítězství v práci, často být nejlepší pečovatelkou o všechny děti v rodině a zůstat i v čele domácích prací. Vyhoření matek je skutečné. Všechno to žonglování – a obviňování z toho, že to nedělají dobře – vede k tomu, že se ženy setkávají s vyhořením častěji než muži.

Burnout
Foto: Pixabay

Jak zvládnout vyhoření

Pro začátek je podle profesionálních doktorů nutné věnovat pozornost boji proti vyhoření. Pokud si uvědomíte, že trpíte syndromem vyhoření, měli byste chtít objevit způsoby, jak ho zvládnout. A ne, větší ponoření do sociálních médií není odpovědí. Místo sledování svých „přátel“ dejte přednost péči o sebe.

Dejte sbohem myšlence superženy

Odhoďte svou zaslouženou nálepku superženy. Jste úžasní v několika oblastech života, ale nemůžete být prostě super úžasní ve všem. Vím, že se to poslouchá špatně, ale prostě to nedáte. Jinými slovy, je fér, že když vaše sousedka dá na stůl večeři o třech chodech do půl šesté, neznamená to, že jste zklamala, pokud k večeři podáváte například cereálie.

Pocit viny vzniká, když posuzujeme svůj život na základě toho, co dělají (nebo si alespoň představujeme, že dělají) ostatní na sociálních sítích, nebo v baráku odvedle. Ve skutečnosti nám rozum velí dělat to, co je správné pro nás a naši rodinu. Což může zahrnovat cereálie k večeři na vámi pořádanou akci.

Naučte se dýchat a správně hýbat

Váš tlak z toho všeho vytváří velké množství hormonů (kortizol), který ničí na vašem těle hodně funkcí – způsobuje paměťové nedostatky, temperamentní výkyvy a hmotnost se vám rapidně zvedne. Oživte se a neutralizujte dopady kortizolu tím, že budete po celý den mírně a hluboce dýchat a vyhradíte si čas na návštěvu cvičebního centra nebo jinou formu cvičení.

Naučte se žít s nepořádkem

Sociální média nám vnucují myšlenku, že by náš dům měl být nejlepší na sociálních sítích. Ale čas od času je třeba uznat, že nádobí nebo vysávání lze o den odložit. Navíc vám může připadat nevhodné uspořádat narozeninovou oslavu svého dítěte v bowlingové zadní dráze, místo abyste si ji organizovali na téma superhrdinů s vlastními tričky.

Ale narozeninová oslava na bowlingové dráze bude stačit, vašemu dítěti to bude jedno a vy si ušetříte hodiny zbytečného protahování. Snažte se přemýšlet úsporně!

Získejte pomoc s nabídkou, a to i v případě, že o ni nemusíte žádat

Existuje mnoho důvodů, proč je pro některé dámy obtížné požádat o pomoc s nabídkou. Někdy je to důsledek generačního uspořádání a nepřiměřeně nevyvážených společenských norem. Jiné dámy si mohou myslet, že nikdo nedokáže dělat věci tak dobře jako ony, takže odmítnutí nabídnuté pomoci může být způsob, jak si zachovat kontrolu. Ať tak či onak, nabídka pomoci pro dámy pod tlakem je nezbytná. Snaha dělat všechno a pořád vede k tomu, že se všechno vychýlí – počítáme-li i pocity – z rovnováhy. A pokud to trvá dostatečně dlouho, vede to k rychlejšímu vyhoření. Zde je několik způsobů, jak získat pomoc, kterou byste chtěli, abyste se znovu přizpůsobili a zabránili slabosti, která vede k vyhoření.

Naučte se říkat ne!

V případě, že druhým říkáte více „ano“ než „ne“ sami sobě. Naučte se přehodnocovat své povinnosti a nakonec v pořádku nechte věci jít. Pokud jste v práci na maximu, v tu chvíli vědomě pusťte něco jiného. V domácnosti přehodnoťte svůj seznam úkolů a zvažte zadání několika domácích pochůzek svému společníkovi nebo objednání služby. Nezapomeňte, že „ne“ může být samo o sobě úplnou větou. Nemusíte svou odpověď nijak upřesňovat ani zdůvodňovat.

Udělejte si čas jen pro sebe

Je pravděpodobné, že jste si vědomy části plánování s aktivitami pro ostatní, zejména v případě, že máte děti. V případě, že tomu tak je, je pro vás až příliš jednoduché vytvořit ze sebe osobu číslo jedna a stresování je pro dámy v naší kultuře příliš často ignorováno. Pokud si nevyhradíme čas na to, abychom o sebe mohli pečovat, problém se spravedlivě zhoršuje.

Připomínám všem ženám, že i letušky vám sdělí, abyste si během nouze nasadili masku jako první, než začnete pomáhat druhým. Pokud se o sebe nebudete starat, vybouchnete. Nemůžete nic dělat ani na nikoho dohlížet, pokud jste vyčerpáním v bezvědomí.

Nebojte se žádat ostatní o pomoc

Může jít o něco tak jednoduchého, jako je zapojení rodiny, zejména proto, že nemusí rozpoznat příznaky vyhoření. Přimějte své děti, aby vám pomáhaly s domácími pracemi, a přenechte své milované polovičce nákupy základních zásob. Sundejte si z ramen břemeno a rozložte si práci. Pokud nemůžete přijít na to, kde začít, zvažte to, že byste si promluvily s profesionálem.

Psycholog nebo sociální pracovník vám může pomoci postavit jednu nohu před druhou, jen se toho nebát. Mohou také účinněji rozpoznat příznaky vyčerpání u dam a nasměrovat vás, jak se zotavit z vyhoření. Je příliš důležité vytvořit a udržovat významné vazby s rodinou nebo společníky. Ne však jen na sociálních sítích – věnujte čas kvalitním inteligentním kontaktům tváří v tvář.

Zdroj info: health.clevelandclinic.org

Náhledové foto: Pixabay