Nedostatek přijatých kalorií: co se stane s vaším tělem

Jíst málo

Spousta lidí se vrhá na diety. A že to myslí opravdu vážně, začnou jíst o dost méně potravin. To většinou nedopadne dobře. Protože abychom hubli, měli bychom jíst dostatečné množství kalorií (i když menší) a nahradit nezdravé volby zdravými. Zkrátka: jedna čokoládová tyčinka za den není lepší než vyvážené snídaně, oběd i večeře, ze kterých sice získáte větší množství přijatých kalorií. Získáte z nich také všechny potřebné živiny. Z čokoládové tyčinky jen cukry a tuky. Co se stane, pokud jíte příliš málo potravin?

Pokles pohlavních hormonů

Pokud budete mít příliš nízký příjem energie, zareaguje na to váš mozek tím, že omezí tvorbu pohlavních hormonů (mužský testosteron a ženský estrogen). S tím souvisí i snížená chuť na sex, a platí pro obě pohlaví. Naše libido je totiž ovlivněno právě pohlavními hormony.

Nepravidelná menstruace

U žen může nedostatek stravy vést také k nepravidelné menstruaci, která se vyskytne zejména v delších časových obdobích, než je obvyklé. Při příliš nízké hodnotě přijaté energie může dojít dokonce k úplnému vymizení menstruace (amenorrhoea). Jíst bychom neměli méně než 30 kcal na 1 kilogram tělesné hmotnosti.

Losos

Foto: Pixabay

Více zlomenin

V důsledku nedostatečné stravy nemusíme získat potřebné množství živin a minerálů. Snížená produkce pohlavních hormonů zase snižuje také ukládání vápníku a dalších minerálů do kostí. Společně to vede k řídnutí kostí, které jsou tudíž křehčí. Stačí jen málo, a může dojít ke zlomenině. Velmi kritické je z tohoto důvodu zejména období puberty – v tomto období by totiž mělo dojít k ukládání vápníku, a pokud se toto období vynechá, kostní buňky už nikdy nebudou schopny vápník samy ukládat.

Zvýšená únava

Ano, nedostatečné množství kalorií vede ke zvýšené únavě. Pokud navíc taková osoba provozuje nějaký sport, nemůže očekávat, že podá optimální sportovní výkon. Tělo si můžete představit podobně jako auto – to vám bez paliva také samo nepojede. Nízké množství přijatých kalorií se může podepsat také na vaší náladě. Můžete trpět náhlými změnami nálad, ve většině času můžete být podráždění.

Neschopnost budovat svaly

Pro budování svalů je potřeba dostatečné množství kalorií, zejména bílkovin. I když se budete snažit cvičit, svaly jednoduše nevybudujete.

Neschopnost soustředit se

Energii potřebuje také mozek. Pokud mu ji nedodáte v dostatečném množství, můžete mít problémy s myšlením a soustředěním. Mozek potřebuje kolem 100 g sacharidů denně, aby mohl správně fungovat.

Zdroj: https://aktin.cz/15-veci-ktere-se-stanou-s-vasim-telem-kdyz-jite-malo

Foto: Pixabay