Jaká byla chřipková sezóna po covidu? Nemocných bylo více než loni, ale méně než před covidem

Někteří z nás si ani nestačili všimnout, že společně s koronavirem SARS-CoV-2 řádil letos i virus chřipky. Obě nemoci nezasvěcencům jakoby splynuly v jedno. Ovšem odborníci, kteří obě onemocnění bedlivě sledují, v tom měli jasno. Chřipková sezóna udeřila silou mravenčí.

Vrchol chřipkové sezóny byl v dubnu

Chřipkový virus se v České republice začal objevovat na začátku ledna. To se počet nakažených s laboratorně potvrzenou chřipkou každý týden pohyboval v řádu desítek. K vrcholu chřipkové epidemie tradičně dochází v únoru. Letos se ale posunul až na duben. Převažovaly přitom viry chřipky A, subtyp H3. Jen v několika případech byl zaregistrován virus chřipky typu B.

Testovalo se mnohem méně

Údaje o výskytu chřipky mohou být i zkreslené, protože na ně měla vliv probíhající pandemie covidu-19. Ne každý pacient s podezřením na chřipku byl totiž testován, protože to z hlediska léčby nebylo nutné. Většina lidí s respiračními potížemi byla testována na přítomnost viru SARS-CoV-2.

Fotografie: Pixabay

Na co je testování důležité

Monitorování chřipkového viru je poměrně důležité pro testování, protože tento vir velice rychle mutuje. Údaje z testování se používají pro vývoj vakcín na další sezónu. Vakcína proti chřipce je nejúčinnější, když se aktuálně kolující viry shodují s viry ve vakcíně. V současné době se používají tzv. čtyřvalentní vakcíny. Ty obsahují čtyři chřipkové kmeny, dva proti virům chřipky typu A a dva proti typu B.

Může se stát, že se Světová zdravotnická organizace při určování konkrétních kmenů chřipky pro následující sezónu příliš netrefí. Přesto zůstává očkování nadále velmi důležité, protože se sníží riziko závažných komplikací. Očkování proti chřipce se proto jeví jako nejlepší způsob prevence chřipky a doporučována především seniorům, chronicky nemocným pacientům, těhotným ženám nebo osobám s oslabenou imunitou.

Zdroj: http://szu.cz/uploads/documents/CeM/ARO_ARI/2021_2022/zpravy_2021_2022/Zprava_NRL_08tyden_2022.pdf; https://www.praktickelekarenstvi.cz/pdfs/lek/2007/06/04.pdf

Náhledová fotografie: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.