Horečka dengue: Královna onemocnění, která se přenáší komáry

Horečka dengue

Horečka dengue postihne každý rok až 100 milionů lidí. Nemoc přenáší konkrétní druh komára, který přežívá v tropických a subtropických oblastech. Jedinci trpící touto nemocí trpí především horečkami a nesnesitelnými bolestmi v kostech a svalech, ale existují i případy, kdy nakažení jedinci mohou trpět krvácením. Zhruba 5 % nakažených jedinců každý rok umře, ochrana proti komárům v nebezpečných oblastech je obzvláště důležitá.

Horečka dengue, známá také jako horečka lámající kosti, je jednou z nejběžnějších tropických nemocí, kterými se mohou jednotlivci nakazit při cestách do jižní Asie, Karibiku, Střední Ameriky nebo Austrálie, přičemž největší pravděpodobnost onemocnění je na konci deštivé sezóny, kdy je vlhkost nejvyšší. Každoročně se touto nemocí nakazí 100 milionů jedinců, z nichž asi 25 000 umře.

Jaké příznaky provází horečku dengue?

Horečka dengue se může projevovat ve dvou podobách, přičemž ve většině případů se objevuje benigní druh. Druhý typ, tedy maligní, bývá vzácnější. Rozšířené riziko maligní formy onemocnění je zejména u jedinců, kteří již tuto nemoc jednou zažili. Benigní formu zahrnuje:

  •       Vysoké horečky
  •       Vážná bolest za očima, kostí, kloubů a svalů
  •       Tuhnutí svalů
  •       Rozšíření lymfatických uzlin
  •       Vyrážka
  •       Prokrvení očního bělma
  •       Krvácení z nosu a dásní
  •       Bolesti žaludku a zvracení

Nebezpečná forma – maligní, má zpočátku stejné příznaky, ale přechází do hemoragického šokového stavu, který může vést k selhání orgánů a následné smrti.

Jak se dá léčit horečka dengue?

Horečka dengue 2
Foto: Pixabay

Je tragické, že neexistují žádné zvláštní léky proti horečce dengue, léčí se pouze symptomy. Proti horečce a bolestem se doporučují léky s obsahem paracetamolu, jako je Paralen, Panadol nebo Tylenol. Naopak se nedoporučuje užívat protizánětlivé léky typu NSAID, jako je Ibubrofen, Ibalgin, Ibuprofen nebo Acylpirin, protože mohou způsobit úmrtí.

Navíc je zásadní zachovat dostatečný přísun tekutin, aby člověk nebyl dehydrován. V případě, že se u kontaminovaného jedince vyskytnou výše uvedené skutečné příznaky onemocnění, je zásadní okamžitě vyhledat specialistu, který zvolí následnou hospitalizaci. V závažných případech a komplikacích se využívá intravenózní léčba a transfuze krevních destiček.

Zdroje info: https://infodengue.cz/?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=Dengue_CZ_CZE&utm_content=Dengue_Nonbrand_Generic&https://infodengue.cz/?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=Dengue_CZ_CZE&utm_content=Dengue_Nonbrand_Generic&gclid=CjwKCAjwgZCoBhBnEiwAz35RwmfJiE_gXUTYYWlwi070lpQEOd7KeBjoLen5_Zo2N-17-t5v1wfI6BoCJncQAvD_BwE, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4784057/

Náhledové foto: Pixabay