Hlavní příčiny tzv. zmrzlého ramene jsou prosté
V některých případech stačí jeden neopatrný pohyb nebo trocha průvanu a bolest je na světě. Ta se stupňuje do té míry, že vám brání v jakémkoli pohybu. Syndrom zmrzlého ramene se nejčastěji vyskytuje mezi 40. a 60. rokem. Ale častěji se vyskytuje u žen než u mužů. To souvisí se změnami hormonálních hladin během menopauzy.
Jaké příznaky provází syndrom?
Mezi hlavní příznaky se řadí bolest a ztuhlost, které znesnadňují pohyb. Mnohdy jsou bolesti tak velké, že s ramenem nejde ani hnout! Bolesti se z kloubu přesunou do svalů a horní části paže. Pokud nebudete řešit svůj stav, brzy budou bolesti tak velké, že vám naruší i spánek!
Příčiny vzniku bývají lehce zjistitelné
Ztuhlá ramena se vyskytují častěji u žen. Pravděpodobnost jejího vzniku je vyšší mezi 40. a 60. rokem věku. Ta se se také zvyšuje, pokud se zotavujete z rekonvalescenčního stavu. Mezi to patří mrtvice nebo operace, která brání v pohybu rukou.
Vyšší riziko vzniku přichází i v důsledku zánětu nebo chronického onemocnění. Přibližně 10 % až 20 % lidí s cukrovkou trpí syndromem ztuhlého ramene. Mezi další faktory vzniku syndromu patří:
- Srdeční onemocnění
- Onemocnění štítné žlázy
- Parkinsonova nemoc
Co vám může pomoci zvládat projevy?
Pokud vás trápí problémy s ramenem, běžte co nejdříve ke svému lékaři. Čím déle budete stav tolerovat, tím více si ublížíte! Doktor vás pravděpodobně pošle k fyzioterapeutovi. Zde vám udělají rentgen, vyzkouší pohyblivost vašeho ramene. Může vám aplikovat do ramene anestetikum, které vám výrazně uleví.
Co se týče léčby, budete muset být trpěliví. Volně prodejné protizánětlivé léky sice zmírňují bolesti, ale neřeší problém. Naproti tomu, doktor vám předepíše kortikosteroidy a fyzikální terapie. Do ramenního kloubu aplikuje sterilní vodu a v nejhorším případě vás pošle na operaci!
Doma si můžete pomoct odpočinkem, suchým teplem a docházkou na rehabilitace. Nemyslete si ani na vteřinu, že problémy sami od sebe odezní! Musí udělat něco pro to, abyste se problému zbavili a to navždy!
Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK532955/, https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9584629/
Náhledové foto: Pixabay