Hashimotova nemoc: obtížně diagnostikovatelná choroba

Hashimoto

Už jste někdy slyšeli o Hashimotově chorobě? Někdy se označuje taktéž jako chronická tyreoiditida. Je to nemoc, kterou je poměrně obtížné identifikovat, protože její příznaky jsou velice obecné a některé projevy připisujeme jiným zdravotním obtížím. Své jméno získala choroba podle japonského lékaře Hakara Hashimota. Choroba byla poprvé popsána v roce 1912 jako autoimunitní onemocnění, což v podstatě znamená, že tělo bojuje samo proti sobě. Touto chorobou trpí mnohem častěji ženy.

Genetika

Vývoj této nemoci je do určité míry způsoben také rodinnou anamnézou. Pokud ve vaší rodině existuje někdo, komu byla tato choroba diagnostikována, máte větší pravděpodobnost, že se u vás také vyvine. Spouštěcím faktorem bývá obvykle nějaký silný prožitek – může jít o chronický stres, psychické problémy, vyčerpání nebo také o infekci. Velice častý je rozvoj této choroby u žen po porodu.

Štítná žláza

Foto: Pixabay

Příznaky Hashimotovy choroby

Tato nemoc se nemusí projevovat vůbec nijak, až od projevení spouštěče. V některých případech je v podezření štítná žláza, která je neobvykle velká, tvrdá a nerovná. Štítná žláza může produkovat nadměrné množství hormonů, takže po několika letech se vyvine hypotyreóza, která zhoršuje zdravotní stav. Mezi nejčastější příznaky patří neustálá únava a spavost, potíže se soustředěním, změny nálad, sklony k depresím, silná menstruace, suchá pokožka, vypadávání vlasů, zácpa, bolesti svalů a kloubů, vysoký cholesterol a nepřiměřené přibírání na váze.

Diagnóza onemocnění

O tom, že se jedná o Hashimotovu chorobu, rozhodně endokrinolog. Existuje k tomu několik způsobů. Tím prvním je biochemické vyšetření ke stanovení hladiny TSH (thyrotropinu) v krvi. To je hormon, který řídí práci štítné žlázy. Zvýšené hladiny TSH napovídají, že se může jednat o Hashimotovu chorobu, je však zapotřebí toto ještě potvrdit. Za tímto účelem se provádí proto provádí test na přítomnost protilátek proti štítné žláze (pokud jsou přítomny v krvi, jedná se o známku onemocnění). Další možností je ultrazvuk štítné žlázy, která se nachází v oblasti krku.

Zdroj: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/hormony/choroba-hashimoto-objawy-przyczyny-leczenie-aa-bam1-6bcm-xcuV.html

Foto: Pixabay