Sex v těhotenství je pro většinu žen bezpečný

Sex

Sex je běžnou součástí našich životů. V případě těhotenství se vám ale mohou v hlavě objevit nejrůznější obavy a pochyby o tom, jestli je vhodný a bezpečný. Sex v těhotenství je bezpečný, tedy pokud u vás nehrozí komplikace, na které by vás zajisté upozornil ošetřující lékař. Sex zkrátka a jednoduše není zakázanou aktivitou ani v těhotenství.

Strach z potratu, předčasného porodu či ohrožení vyvíjejícího se miminka může řadu párů odrazovat. Obavy ovšem nejsou na místě. Lidské tělo je důmyslný „stroj“, který je uzpůsobený i k sexuálním aktivitám v průběhu těhotenství. Pro někoho může být sex v tomto období příjemnější, pro někoho nikoliv. Také je vhodné se vyhnout polohám, kdy dochází ke zvýšenému tlaku na rostoucí bříško.

 

Někdo má chuť na sex větší, někdo ho úplně zavrhuje

Těhotenství každá žena prožívá jinak. To samé ovšem platí i o mužích. U některých párů je proto pravidelný sex běžný i v průběhu těhotenství, zatím co pro jiné představuje naprosté tabu. Vlivem hormonů mohou mít ženy různorodou chuť k sexuálním aktivitám, ta se navíc v průběhu těhotenství může měnit jako na houpačce.

 

PárFoto: Pixabay 

 

U mnoha žen může například v prvním trimestru být chuť na sex nižší, což může být způsobeno jak výše zmíněnými hormony, tak nevolnostmi či zvýšenou únavou, která první měsíce těhotenství provází. Ve třetím trimestru může být sexuální aktivita ztížena vlivem rostoucího bříška, takže je třeba hledat optimální polohu, která bude vyhovovat oběma partnerům. Nejideálnějším obdobím se proto může zdát druhý trimestr těhotenství.

 

Miminko v ohrožení není

Každý z nás by si měl uvědomit, že při běžném průběhu těhotenství sex miminko neohrožuje. To je v děloze ženy dostatečně chráněno plodovou vodou a plodovými obaly. Děložní hrdlo je uzavřeno hlenovou zátkou, aby se k vyvíjejícímu plodu nedostaly bakterie či nečistoty, které by ho mohly ohrozit. Plod není ohrožen ani případným ženským orgasmem. Kontrakce, které ho provázejí, jsou odlišné od těch porodních.

 

Kdy na sex rozhodně zapomenout

Existují samozřejmě situace, kdy je sex naprosto nevhodný. Odříct byste si ho měli v případě rizikového těhotenství, krvácení či bolestivosti. U některých žen se stává, že se mohou začít předčasně otevírat, což pro váš sexuální život opět znamená stopku. Vždy myslete i na to, že sex musí být příjemný pro oba partnery a není vhodné se do něj nutit, mohlo by to vyvolat psychický blok.

Pokud chcete mít jistotu, že je právě pro vás sex v průběhu těhotenství vhodný, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem. Ten vám zodpoví veškeré otázky a upozorní vás na případná rizika, která mohou být se sexem spojena.

 

 

Zdroj info: https://www.healthline.com/health/pregnancy/pregnant-sex#what-does-it-feel-like-and-why

Zdroj info: https://www.denik.cz/zdravi/sex-v-tehotenstvi-neni-se-ceho-obavat-rika-lekar-20181117.html?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=web-dsa&utm_content=search&gclid=CjwKCAiAv_KMBhAzEiwAs-rX1OLaY0cJCcPjfZc8FjasItKzIvTJ8yCiDNlENCF4233UcGENQ-1lBxoCXokQAvD_BwE

Náhledové foto: Pixabay

 

Oblast zdraví mě zajímá a ráda se podělím o své poznatky.