Doktor Google aneb vyléčím se sám

Dnes nabídnu jen takové malé zamyšlení nad tím, proč se spousta lidí léčí nejraději sami s využitím informací, které získají na internetu. Je to správné, nebo dělají chybu?

Jak léčí strejda Google

Asi jste to také někdy udělali, když se u vás objevily nějaké zdravotní potíže, že jste nakoukli, co vám na to řekne Google, případně jiný vyhledávač. Proč nevyzkoušet rady ostatních pacientů, kterým ulevily od potíží. Hlavně, když nebudete muset jít k lékaři. Radami ohledně léčení čehokoliv se to na sociálních sítích a webech jen hemží a lidé si je mezi sebou velmi rádi sdílejí. Stačí si projít diskuse na různých internetových poradnách, nebo nahlédnout do některých skupin na Facebooku, kde je to asi samý doktor a doktorka. Je fajn si sdělit své poznatky, co komu při léčbě pomohlo, ale řídit se jen tím není zrovna nejideálnější. Říká se ale, že tonoucí se i stébla chytá, takže lidé chtějí především získat informace o tom, co jim nejdříve uleví od jejich potíží.

Lékař. Foto: Unsplash

Pane doktore, předepište mi toto

Pak tu máme skupinku lidí, kteří s čerstvě nabytými radami ihned vyrážejí za svým praktickým lékařem a žádají o předpis konkrétního léku, protože jsou o něm přesvědčeni, že pouze ten jim pomůže (protože přeci pomohl i Františce z Trhových Svin nebo Horymírovi z Kardašovy Řečice). Úkolem praktika ale není plnit přání pacienta, ale léčit ho na základě zjištěné anamnézy a svých lékařských vědomostí, nabytých šestiletým studiem na vysoké škole, přípravou na atestaci a praxí. Bez znalostí souvislostí, jak to v lidské těle vlastně funguje, je nemožné si sám stanovit léčbu. Někdo vám doporučí lék, který ale v kombinaci s ostatními vašimi zdravotními neduhy může nadělat ještě větší problémy. A to jen proto, že chybějí patřičné lékařské vědomosti.

Léky. Náhledové foto: Unsplash

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.