Kokosový olej

Kokosový olej: zde je důvod, proč bychom jej měli používat také na zuby

Kokosový olej je velice známý v přírodní kosmetice. Pokud si vyrábíte domácí kosmetiku, pravděpodobně jste se s ním už také seznámili. To nejlepší na něm je jeho univerzálnost. Můžete jej použít v kuchyni, ale také v kosmetice. Může být základem krémů, šamponů, masek na obličej i na vlasy, peelingů, dekorativní kosmetiky a také přípravků v péči o zuby. Dokáže totiž čistit a zároveň bělit vaše zuby přirozeným způsobem.

Kyselina laurová

Pokud se bavíme o krásném úsměvu, pak nás zajímá zejména kyselina laurová. Ta tvoří asi 50 % kokosového oleje (ten se získává z kokosového masa). Lepší zdroj kyselina laurové už v přírodě nenajdete. Právě tato kyselina je schopno bojovat s mnohými škodlivými látkami, jako jsou bakterie, viry i houby. A to včetně těch, které se nachází uvnitř našich úst. Bakterie v našich ústech mohou způsobovat nepříjemný zápach z úst, zubní kazy i onemocnění dásní.

Úsměv

Foto: Pixabay

Použití kokosového oleje v ústní hygieně

Vzhledem k síle, s jakou kokosový olej bojuje s bakteriemi v ústech, je vhodné začít jej pravidelně používat ve své ústní hygieně. Zabíjí bakterie Streptococcus mutans a Lactobacillus, které jsou nejčastějšími původci zubního kazu. Účinný je kokosový olej, když jej použijeme jako zubní pastu, nebo také ve formě výplachu úst.

Kokosový olej jako výplach úst

Ačkoli se o kokosovém oleji dozvídáme v posledních letech, nejedná se o nic nového. Znali jej už Indové, a to před více než tisícem let. A používali je právě také k ústní hygieně. Ve formě výplachu se kokosový olej převaluje v ústech po dobu 15 až 20 minut. Stačí si vložit lžíci kokosového oleje do úst. Snažte se jej „protáhnout“ všemi mezerami mezi zuby. Poté jej vyplivnete (dejte si pozor: kokosový olej tuhne, takže je dobré jej vyplivnout ne přímo do odtoku; použijte například nějaký kelímek, ze kterého po ztuhnutí olej vyhodíte do koše). Poté si vyčistěte zuby. Aplikujte nejlépe hned ráno před jídlem.

Kokosový olej jako zubní pasta

Vytvořte si svou vlastní pastu. Stačí smíchat 75 ml rozpuštěného kokosového oleje, 2 lžíce jedlé sody a 10 až 20 kapek éterického oleje (může jít o olej z máty peprné nebo ze skořice). Takto připravenou pastu skladujte v uzavřené nádobě a používejte každý den jako klasickou pastu na zuby: 2 minuty, dvakrát denně.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/coconut-oil-and-teeth

Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *