Co je vlastně meningitida? Nejčastější příznaky tohoto onemocnění

Meningitida

Jednou z velice nebezpečných nemocí je meningitida. Jedná se o zánětlivý proces, při kterém vstupují mikroorganismy do mozkomíšního moku. A způsobují zde problémy. Nebezpečí této nemoci spočívá v tom, že je třeba ji co nejrychleji léčit. Prvotní příznaky se ale velice podobají běžné chřipce, takže je spousta lidí začne řešit až v pokročilém stádiu. To samozřejmě snižuje pravděpodobnost rychlého a účinného vyléčení.

Příznaky meningitidy

Prvním příznakem bývá obvykle velmi vysoká horečka – až 40 °C. Dále pak se projevuje spavost, bolest hlavy, nevolnost, zvracení, citlivost na světlo, bolest v krku, kašel, chrapot, ztuhlý krk.

Druhy meningitidy

Existují celkem čtyři typy meningitidy, podle toho, z jakých příčin nemoc vznikla:

  • Bakteriální meningitida – vyvíjí se velice rychle, což souvisí s rychlým zhoršením stavu pacienta. U tohoto typu je velmi častá encefalitida.
  • Virová meningitida – také vývoj tohoto druhu je velmi rychlý.
  • Fungální (plísňová) meningitida – průběh onemocnění je pomalejší. Je vzácná.
  • Parazitální meningitida – způsobuje horečku a bolesti hlavy. Může vést ke kómatu a dokonce smrti.

LékařFoto: Pixabay

Léčba meningitidy

K léčbě bakteriální meningitidy se obvykle provádí antibiotická léčba, která je vždy prováděna na infekčním oddělení v nemocnici. Virová meningitida se léčí intravenózním acyklovirem. Toto antivirotikum bojuje proti určitým virům, většinou ale pouze zmírňuje nepříjemné příznaky nemoci. Často jsou podávány také léky proti bolesti a horečce. Léčba parazitální meningitidy zahrnuje podání antituberkulotik. Plísňová meningitida se léčí pomocí antifungálních antibiotik).

Jak předcházet meningitidě?

Nejlepším způsobem, jak tomuto nepříjemnému a nebezpečnému onemocnění předcházet, je nechat se proti němu naočkovat. Vakcíny jsou dostupné i pro děti do 3 let, v některých případech je dokonce hradí pojišťovna. Pokud je v okolí někdo nemocný meningitidou, je vhodná jeho izolace a co nejpřísnější dodržování hygienických pravidel.

Zdroj: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-nerwowy/zapalenie-opon-mozgowych-objawy-czym-jest-zapalenie-opon-mozgowo-rdzeniowych-aa-uTLM-bnya-wPH2.html

Foto: Pixabay