Co je to klobásový jed a proč byste se ho měli bát

Určitě jste už někdy slyšeli varování před konzumací konzervy, která měla nafouklé víčko. V takovém případě bude její obsah pravděpodobně kontaminován nebezpečnými bakteriemi. A kdo by chtěl riskovat svůj život jen proto, že ušetří pár korun na konzervě, kterou mu bude líto vyhodit? Pojďme se podívat na to, jak vlastně botulismus působí.

Konzervy jako zdroj nebezpečí

Otravy klobásovým jeden patří k těm méně častým, ale nemůžeme říct, že by se vůbec nevyskytovaly. Proč se mu říká botulotoxin? Jeho označení vychází z latinského slova botulus, což je v překladu klobása. Lidé odjakživa zavařovali vše, co se jim dostalo pod ruku a co se oplatilo uchovat na horší časy. Dříve nebyly k dispozici lednice či mrazničky, jako máme v současné době. Tudíž si lidé museli pomáhat jinak. Konzervy tedy samy o sobě špatné nejsou. Jen je třeba je správně zavařit a uchovávat.

Kde se bere botulotoxin

Botulotoxin produkují bakterie Clostridium botulinum, které se přemnoží ve špatně zpracované konzervě. Botulismus je pak intoxikace tímto jedem, který patří k nejsilnějším ze známých jedů. Pro člověka je smrtelnou dávkou už 1 mikrogram botulinotoxinu. Umíte si tedy určitě představit, co to pak s člověkem udělá, když sní celý obsah zkažené konzervy.

Foto: Pexels

Jak se projevuje otrava botulinotoxinem

To, že se člověk otrávil klobásovým jedem, pozná přibližně ve lhůtě 6 až 72 hodin po jeho pozření. Intoxikace blokuje neuromuskulární ploténky, dochází tedy k obrně svalů, která obvykle začíná na hlavě a pokračuje dále dolů ke končetinám. Doprovází ji pocení, bolesti břicha a zvracení. Postiženému se špatně polyká a hůře mluví. Může mít sucho v ústech. Zvracení postupně ustává a dochází k zácpě a k poruše močení. Přítomny jsou únava a vyčerpání. Smrt přichází za plného vědomí udušením.

Typy botulismu

Nejčastěji se setkáme s botulismem potravinovým, který je vzniká na základě konzumace potravy, jež botulinotoxin obsahuje. Velmi vzácný je kojenecký botulismus. Jeho zdrojem bývá med a intoxikace vzniká z bakterií C. botulinum, jež pak rostou ve střevech kojenců. Mezi narkomany se může objevit tzv. ranný botulismus, když se v ráně přemnoží bakterie C. botulinum. Ale nemusí se jednat jen o narkomany. Stačí, když jakákoliv otevřená rána bude těmito bakteriemi infikována. Někdy k tomu stačí pracovat na zahradě.

Jak se botulismus léčí

Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi nebezpečnou otravu, patří její léčba vždy do rukou odborníků. Není-li pomoc poskytnuta včas, pak dochází k úmrtí. K léčbě se využívají antitoxiny. I po vyléčení může až 8 měsíců přetrvávat u postiženého únava či vegetativní poruchy – zácpa, problémy s močením. Je proto lepší botulismu předcházet. Důležité je zejména dávat si pozor na dostatečné tepelné zpracování domácích konzerv.

Zdroj: Wikipedia.org, Zdrave.cz

Náhledové foto: Pexels

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.