Může být obezita dědičná? Geny, které ji ovlivňují

Obezita

Obezita je způsobena několika různými faktory. Jedním z nich jsou také genetické faktory, které podle vědců mohou dokonce za 70 % kolísání tělesné hmotnosti. Další příčiny jsou environmentální, metabolické, psychologické a hormonální. Za nejdůležitější ale platí faktory prostředí, mezi které patří zejména nadměrný přísun tučných a kalorických potravin a nízká fyzická aktivita.

Role genů v obezitě

Polymorfismy jsou malé změny v genomu. Díky tomu, že dojde k jejich změně (příčiny dosud nejsou zcela známy), může dojít také k náchylnosti člověka k určitému typu onemocnění – například k rakovině prsu nebo třeba k obezitě, kterou považujeme taktéž za chronické onemocnění. To ale nutně neznamená, že musíte touto chorobou onemocnět, máte k ní pouze predispozice. Pokud se začnete věnovat svému zdraví, je pravděpodobné, že tuto hrozbu odvrátíte.

Obezita

Foto: Pixabay

Typy obezity s genetickým základem

Může jít o monogenní (izolovanou) obezitu, která je způsobena mutací jednoho genu. Nebo se může jednat o obezitu spojenou s genetickými syndromy, kdy je obezita pouze jedním z příznaků dědičné genetické poruchy. A nakonec se může jednat o polygenní (běžnou) obezitu, která je způsobena mutací hned v několika genech. Kromě toho, že tyto geny předurčují ke vzniku obezity, mohou znamenat také predispozice jiných chorob, jako je cukrovka 2. typu, rakovina a kardiovaskulární onemocnění.

Změna genů životním stylem

Pozitivní zprávou je, že svým životním stylem můžete změnit své geny. Takže pokud jste si říkali, že jestliže je spousta lidí ve vaší rodině obézní, tak jste k tomuto předurčeni i vy, přehodnoťte to. Stačí se zaměřit na dostatek pohybu a hlídat si, co zkonzumujete. Nejdůležitější je, že tyto typy změn nemění strukturu DNA, tedy nejde o typ genetické mutace, která je nevratná, ale o něco, co prochází dynamickými změnami, zejména pod vlivem faktorů prostředí.

Zdroj: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/otylosc/otylosc-a-geny-ktore-geny-powoduja-otylosc-aa-fs5S-GNnP-CcgA.html

Foto: Pixabay