Co je to barefoot aneb boty neboty

Pathikshoes

Fenomén barefoot je všude kolem nás. Dovolíme si pochybovat o tom, že jste tento výraz ještě nikdy neslyšeli. Možná ale nevíte, oč se jedná, případně jste neměli čas si potřebné informace zjišťovat. Z toho důvodu se na barefoot zaměříme podrobněji.

Podíváme se nejprve na přirozený pohyb bez obuvi, ukážeme si rozdíly mezi zdravým chozením a zdravotními botami. Následně se budeme věnovat barefoot obuvi. Soustředíme se na jejich historii, hlavní výhody a samozřejmě také výběr správných barefoot bot a mnohé zajímavosti ze světa zdravé chůze.

Zdravé a zdravotní obouvání není to samé

Ne, určitě nejde o žádné slovíčkaření. Většinou se setkáváme s takzvaným zdravotním obouváním. Spousta lidí má zafixováno, že zdravé boty přece prodávají v lékárně. Ve skutečnosti to tak ale určitě být nemusí.

Tradiční obuv se totiž vyznačuje hned několika prvky, mezi které patří především přítomnost podpatků, zpevněného kotníku, tvarované stélky či stabilizačního systému paty. Noha by ale měla být přirozené poloze. Umělá podpora jí to v žádném případě neumožňuje. Jaká poloha a chůze je tedy pro nohu ideální? Bosá.

Barefoot

Zdroj obrázku: tuhykorinek.cz

Přirozený pohyb bez bot

Je to vcelku jednoduché. Noha se dostává do přirozené polohy v momentu, kdy je bosky. Naboso v podstatě odpovídá termínu barefoot. Člověk prostě nemá při takovémto pohybu žádné boty. Doma v soukromí takto chodíme samozřejmě běžně, nicméně na veřejném prostranství jde stále ještě o neobvyklou a pro většinu lidé i nepřijatelnou věc.

Samotná filosofie barefoot ale není založena jenom na tom, že lidé budou chodit naboso. Existuje takzvaná barefoot obuv, která právě podporuje přirozenou polohu nohou tak, jako bychom chodili bez nich. Vždyť už samotní indiáni v Americe běhali ve velmi jednoduchých botách.

Vcelku jednoduchá historie barefoot

Dějiny bosých nohou jsou poměrně dlouholeté, ale jednoduché. Ostatně už samotná Eva v Ráji byla kdysi zcela bez šatů a bot. Velmi zajímavým se stal hlavně článek slavného ortopeda Hoffmanna právě o porovnání nohou lidí, kteří preferovali barefoot a jedinců s konvenční obuví.

I dnes se většina ortopedů, pediatrů a dalších odborníků shoduje na tom, že člověk potřebuje chůzi naboso po nerovném terénu. Postupem času vznikly barefoot boty a dostaly se až k nám. Dnes jsou k sehnání zcela běžně.

Na bosou chůzi je třeba se připravit

Správná chůze bez obuvi je velmi specifická. Měli byste se na ni dokonale připravit. Existuje celá řada různých pomůcek, které pomohou. Jen namátkou bychom mohli jmenovat kupříkladu senzomotorický koberec. Jinak jsou optimální pro děti dřevěné chůdičky. Pro častou bosou chůzi se vyplatí poradit s odborníky.

Jak vybrat barefoot boty?

Vyplatí se pohled do průvodce výběrem barefoot bot. Nejjednodušší je zvolit obyčejné sandály, tedy jednoduché boty na léto. U zimní obuvi je situace poněkud složitější. Podívat byste se měli hlavně na stélku a výšku boty. Obáváte se, že vám bude v takovýchto botách zima? Ano, mají poměrně tenkou podrážku, nicméně počítá se s pohybem konkrétní osoby.

Pathikshoes

Boty na zimu od Pathik shoes. 

Zdroj obrázku: tuhykorinek.cz

Tím pádem bude v nohách proudit krev, takže zima by vám být neměla. Rozhodně je také zapotřebí myslet i na to, za jakým účelem hodláte boty používat. Volit byste tedy měli specifickou botu třeba na běžné chození nebo na běhání či jiné sportovní aktivity. Unikátní jsou i boty pro děti, jimž musí dokonale sedět.

Značek barefoot bot je spousta

Boty značky Leguano se vejdou do malé krabičky. 

Zdroj obrázku: tuhykorinek.cz

Přesně tak, určitě není od věci se o některých zmínit. Připravili jsme pro vás takový mini seznam barefoot značek. Jsou jimi například:

  • Preschoolians
  • Ahinsa
  • Leguano
  • Freet
  • Giesswein
  • Jack & Lily
  • Merrel
  • a mnohé další.

Zdroj náhledového obrázku: tuhykorinek.cz

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.