Co je ERCP

Střeva

ERCP je vyšetření, které mnohým lidem není příliš známé. Právě proto se pokusíme o jeho podrobný popis. Nejprve si jej ale logicky přesně definujeme. Jedná se o endoskopickou retrográdní cholangiopankreatografii. Jedná se prakticky o vyšetření a zároveň také o specifickou léčebnu metodu. Zabývá se léčbou nemocí žlučníkových cest a slinivky břišní. Ve své podstatě kombinuje dvě vyšetření, a to rentgenové a fibroskopické. Na konci fibroskopu se nachází kamera se světelným zdrojem.

Kdy na ERCP

K doporučení tohoto vyšetření se rozhoduje lékař v momentu, kdy má podezření, žlučové cesty pacienta jsou neprůchodné. Nejčastěji se používá především k odhalení zánětů slinivky břišní. V určitých případech může být toto vyšetření iniciováno i tehdy, když je zapotřebí diagnostikovat žlučové kameny. Výborné je i při onemocněních nádorového charakteru, která jsou bohužel také vcelku častá.

Průběh ERCP

Než dojde k vyšetření ECRP, je třeba precizní přípravy. Lékař se vás zeptá na užívání léků a je třeba, abyste byli na lačno. Od půlnoci před vyšetřením se tedy doporučuje nekonzumovat žádné potraviny. Pít vodu můžete bez omezení. Než fibroskopie začne, bude vám znecitlivěna oblast krku sprejem. Součástí vyšetření je i uklidňující injekce. Bolesti se nebojte, jen je vyšetření nepříjemné. Následně bude fibroskop zaveden do hltanu a vsunut do oblasti tenkého střeva, kde bude vstříknuta kontrastní látka. Následný rentgen pak odhalí případné obtíže.

Rizika a komplikace při ERCP

Jedním z rizik je případné podráždění slinivky břišní, která je náchylná na záněty. Podrážděn může být i hltan a existuje i riziko případné infekce, která může vzniknout. Rekonvalescence po ERCP se pohybuje okolo dvou až tří dnů. U některých lidí může doba rekonvalescence být i delší. Záleží na průběhu vyšetření a dalších okolnostech.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.