Bolí vás záda mezi lopatkami? Pak buďte obezřetní

Bolest mezi lopatkami

Cítíte nepříjemné bolesti v horní části zad, které trvají už několik dní? Svalové napětí může být způsobené například sedavou prací, ale také závažnějšími onemocněními, jako je rakovina jícnu nebo plic, může být příčinou tohoto problému. Na dlouhotrvající bolesti zad mezi lopatkami byste neměli kašlat, a raději jít k lékaři!

Bolest zad mezi lopatkami

Bolest mezi lopatkami je pravidelně ignorovaný problém, který může mít mnoho příčin, od svalového napětí až po akutnější stavy. Je nezbytné znát příčiny a indikace tohoto stavu, abychom mohli zvolit správnou léčbu a vyhnout se komplikacím či vážnějším stavům.

Jaké jsou nejčastější příčiny?

  •       Svalové napětí způsobené dlouhodobým sezením nebo špatným držením těla
  •       Poškození nebo přetížení svalů, šlach a vazů v oblasti ramen a horní části zad
  •       Degenerativní změny v páteři, bolesti kloubů a vyhřezlé ploténky
  •       Stres a duševní tlak, který se může projevit jako fyzická bolest
  •       Problémy s vnitřními orgány, jako je srdeční onemocnění nebo onemocnění žlučníku, které se mohou v tomto rozsahu projevit jako bolest v dané oblasti

Nezbytné vyšetření

Diagnostika bolestí mezi lopatkami začíná opatrným vyšetřením a zjištěním anamnézy pacienta. Specialista se podívá na možné příčiny bolesti, zranění, způsob života a historii dalších problémů související se zdravím. V rozšíření na fyzikální vyšetření mohou být vyžadovány další testy, jako je rentgenové záření, magnetické rezonance (MRI) nebo počítačová tomografie (CT), aby bylo možné rozpoznat jakékoli změny nebo poškození.

V případě, že existuje podezření na problémy s vnitřními orgány, mohou být vyžadovány testy, jako je ultrazvuk nebo EKG. Kromě toho je důležité vyloučit další zdravotní stavy, které by mohly způsobit výskyt těchto symptomů, jako jsou srdeční problémy nebo onemocnění žlučníku.

Domácí léčba a svépomoc

Domácí léčba a svépomocné strategie mohou být úspěšné v mnoha případech s bolestmi mezi lopatkami. Předpokladem je odpočinek a vyhýbání se cvikům, které způsobují nebo zhoršují vaše bolesti. Použití tepla nebo chladu může pomoci snížit svalové napětí a snížit tak bolestivost v dané oblasti. Jemnější protáhnutí a cvičení zaměřené na posílení zádových svalů a přizpůsobivost flexibility může také výrazně pomoci.

Cvičení na záda
Foto: Pixabay

Nastavení pozice a ergonomie při sezení a práci jsou více než nutné. Při mírných bolestech mohou pomoci volně prodejné protizánětlivé léky nebo analgetika. V případě stresu nebo psychického napětí mohou být podpůrné relaxační metody, jako je meditace, hluboké dýchání nebo jóga.

Zdroje info: https://www.verywellhealth.com/pain-between-shoulder-blades-2248950, https://www.medicalnewstoday.com/articles/upper-back-pain-between-shoulder-blades

Náhledové foto: Pixabay