Ašvaganda neboli Indický ženšen – jak prospívá zdraví?

ženšen

Co si pod touto léčivou rostlinkou s trochu zvláštním názvem přestavit? Ašvaganda neboli vitánie snodárná má velice dlouhou historii. Její léčivé účinky objevili už Indové před 5000 lety a vitánie se stala základem jejich medicíny – ajurvédy.

Evropa ji objevila v 17. století

Cílem ajurvédy je najít původ onemocnění a následně léčit jeho příčinu. Ašvagandu zmiňují tz. Vedy, staré indické knihy. Její léčivé účinky znali už ve starověké Mezopotámii. Sloužila jako afrodisiakum, nápoj se užíval i během různých rituálů. Byla využívána jako velmi všestranný lék. Evropa se s ní začala seznamovat v 17. století, kdy do Asie zamířila řada cestovatelů, kteří začali odhalovat tajemství východní medicíny. I v současnosti vitánii snodárnou řada Indů využívá na uklidnění a také proti depresím. Tím se dostáváme k velice širokým možnostem, které ašvaganda poskytuje.

Není problém ji kombinovat s antidepresivy

I lékařské studie potvrzují, že ašvaganda dokáže velmi účinně působit proti úzkosti. Tyto účinky jsou dokonce porovnatelné s lorazepamem, tedy benzodiazepinem. Antidepresivní působení se potom dá přirovnat k účinkům imipraminu, což je tricyklické antidepresivum. Studie prováděné na zvířatech pak přinesly důkazy, že umí zlepšit i působení dostupných konvenčních antidepresiv. Kombinace vitánie snodárné a konvenčních antidepresiv je velmi užitečná a umí pomoci lépe než samotná antidepresiva. To je dobrá zpráva, protože pokud jde o jiné bylinné antidepresivum jako je třezalka tečkovaná, tam se naopak kombinace byliny a antidepresiv příliš nedoporučuje.

U starších žen se situace zlepšuje

Velmi důležité je samozřejmě působení ašvagandy na lidi. Užívání 500 mg vitánie po dobu šesti týdnů prokazuje, že se zdraví starších žen s lehkou depresí zlepšuje. Během studie se počet deprimovaných zmenšil z 56 % na 13 %. Nicméně je důležité říci, že nikdo dosud neprovedl žádnou velkou klinickou zkoušku, která by řešila léčbu pacientů s depresivní poruchou. Ovšem ajurvédští lékaři hlásí pozitivní působení ašvagandy jako doplňkové terapie při depresích. Tedy není třeba se obávat, prokazatelné účinky zde jsou.

Snižuje hladinu kortizolu

Nepopiratelným faktem je i skutečnost, že vitánie snodárná umí snížit hladinu kortizolu, což je stresový hormon a působí na tzv. osu HPA, tedy hypotalamus-hypofýza-nadledviny. Dalším pozitivem ašvagandy je skutečnost, že brání přibírání na váze v důsledku stresu. Je zřejmé, že chronický stres dokáže narušit stravovací návyky. Pak se dostává ke slovu emoční jedení, v důsledku, kterého člověk přibývá na váze. I v tomto umí ašvaganda pomoci. Další efektivní působení spočívá v tom, že zlepšuje i stresem vyvolanou neplodnost. Zkrátka dokáže pozitivně ovlivňovat celou řadu funkcí souvisejících se stresem včetně spánku. Pomáhá léčit deprese, úzkosti, záněty nervů a rozhodně je vhodným doplňkem konvenční léčby.

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.