Amarant: zařaďte jej do jídelníčku, může pomoci zhubnout!

Amarant

Amarant je slovo, které pochází z řečtiny a znamená „nevadnoucí“. Karmínově zbarvené květy jsou nápadným znamením amarantu. Avšak důvodem, proč se pěstuje, jsou semena. Právě v nich se totiž ukrývá ta síla. Mají antioxidační účinky, jsou zdrojem hořčíku a vitamínu skupiny B. Amarant je vhodný i do jídelníčku těhotných žen.

Co je amarant?

Amarant je rostlina, která pochází z Mexika a Střední Ameriky. Tvořil základ jídelníčku Aztéků a Mayů, a pokud byste se chtěli inspirovat recepty, i dnes můžete čerpat ze středoamerické kuchyně. Amarant má jemnou oříškovou chuť. Je to obilovina, která může být součástí zdravého jídelníčku (například ve formě snídaňové kaše). Amarant rostlina může dosáhnout až tři metry na výšku. Semena, která se používají v potravinářství, mají světle hnědou barvu. Z nich se mohou vyrábět různé produkty, jako je amarantová mouka nebo amarantové vločky.

Amarant rostlina

Foto: Pixabay

Jaké má amarant zdravotní přínosy?

Amarant má působivý nutriční profil. Obsahuje například vitamín C, který je důležitým antioxidantem v těle. Je důležitý pro správné hojení těla, pomáhá zpracovávat železo, tvoří krevní cévy, opravuje svalovou tkáň a udržuje hladinu kolagenu. Je přirozeně bezlepkový, takže ho mohou jíst i lidé s intolerancí na lepek (který se může vyskytovat v jiných snídaňových obilovinách). Potěšit může tím, že jedná se o jeden z nejlepších zdrojů bílkovin z rostlinného světa. Tyto bílkoviny jsou navíc dobře vstřebatelné. Těšit se ale můžete i na tyto přínosy:

  • Velké množství antioxidantů – bojuje proti volným radikálům, které by mohly v těle způsobit záněty a chronická onemocnění, včetně chorob srdce.
  • Snížení cholesterolu – podle studií má amarant potenciál snižovat „špatný“ LDL cholesterol, aniž by přitom snižoval „dobrý“ HDL cholesterol.

Jak si připravit amarant?

Amarant recepty mohou být velmi rozmanité. Pokud nemáte s touto surovinou zkušenosti nebo vám jen chybí inspirace, můžete se řídit těmito obecnými doporučeními.

  • Amarantová semínka vcelku vaříme asi 20 až 25 minut ve vodě, přičemž podíl voda:amarant je 3:1.
  • Amarant můžete také přidávat do polévek nebo salátů. Uvařený jej můžete ještě lehce nasucho opražit na pánvi.
  • Amarant můžete uvařit spolu s rýží, abyste zvýšili proteinový profil této potraviny.
  • Amarant můžeme rozmixovat ve smoothie nebo omáčkách. Získáme tak lehce oříškovou příchuť.
  • Amarantová mouka se dá použít při pečení běžného pečiva.
  • Amarantové vločky stačí zalít mlékem a nechat odstát (3 minuty stačí) nebo povařit v mléce po dobu dvou minut.

Zdroje info:

https://www.webmd.com/diet/health-benefits-amaranth

https://porady.interia.pl/zdrowie/news-amarantus-jakie-ma-wlasciwosci-zdrowotne,nId,6046505

Foto: Pixabay