Alternativní zdroje vápníku: nejen v živočišných produktech

Slunečnicová semínka

Všichni víme, že vápník se nachází v největších množstvích v mléčných produktech. Kromě toho, že vápník tvoří podstatnou část těchto výrobků, je také biologicky velmi dobře dostupný (vyplývá to z optimálního poměru vápníku a fosforu v těchto produktech, který je přibližně 1:1). Co když ale mléko z nějakého důvodu nechcete nebo nemůžete konzumovat? Pak jste odkázání na alternativní zdroje vápníku.

Pro koho jsou alternativní zdroje vápníku vhodné?

Lidé, kteří z nějakého důvodu nemohou konzumovat mléko a mléčné výrobky, musí volit alternativní zdroje. Jednou z nejčastějších příčin je laktózová intolerance – tito lidé mohou zkusit užívat fermentované mléčné výrobky, jako jsou některé jogurty, kefíry a podmáslí. Právě v nich totiž již byla laktóza částečně strávena bakteriemi mléčného kvašení. Existují ale i lidé, kteří mají alergii na bílkoviny kravského mléka – mohou ale zkusit kozí nebo ovčí mléko a výrobky z nich.

Ovesné vločky

Foto: Pixabay

V jaké zelenině a ovoci je vápník obsažen?

Zdrojem vápníku mohou být některé druhy ovoce a zeleniny. Do této skupiny patří mangold, kapusta, petržel, pažitka a luštěniny. Z ovoce vybírejte sušené fíky nebo meruňky, vhodné jsou také ořechy, jako mandle nebo lískové ořechy. Dobrým zdrojem vápníku jsou také slunečnicová semínka, mák a sezam (včetně sezamového oleje).

Je vápník obsažen i v sójových produktech?

Vegani a vegetariáni často používají místo živočišného mléka rostlinné varianty. Právě sójové nápoje a tofu jsou vysoko na jejich seznamu. Pravdou je, že oba tyto produkty jsou velmi dobrým zdrojem vápníku. Kromě něj obsahují i vápenaté soli, o které jsou obohaceny. Pro jejich konzumaci hovoří také fakt, že obsahují fytoestrogeny (tzv. přírodní estrogeny), které brání úbytku vápníku z kostí.

Je vápník obsažen i v obilninách?

Mezi obilnými produkty, které obsahují poměrně velké množství vápníku, patří ovesné vločky a pšeničné otruby. Avšak vápník v nich se špatně vstřebává, protože obsahují také vlákninu a kyselinu šťavelovou. To činí z vápníku téměř nestravitelnou sloučeninu.

Vápník jako nápoj?

Velice jednoduchým způsobem, jak obohatit své tělo o množství vápníku, je pít ho ve formě mineralizované vody. Zde může být obsah vápníku až 500 mg v jednom litru.

Zdroje info:

https://www.healthnavigator.org.nz/healthy-living/c/calcium-non-dairy-sources/

https://dietetycy.org.pl/alternatywne-zrodla-wapnia/

Foto: Pixabay