Tisíc let stará léčba může uspět tam, kde antimikrobiální prostředky selhávají

ATB

Rezistence vůči antibiotikům začíná být pro lidstvo skutečným problémem. Antimikrobiální látky jsou v současné společnosti zneužívány a mikroskopické organismy si na ně postupně, ale nepochybně zvykají.

Výsledkem je, že antimikrobiální léčba mnoha nemocí je buď oslabena, nebo přestává skrz naskrz fungovat. Postupně tedy nastal čas hledat lepší přístupy k boji s nebezpečnými mikroskopickými organismy. Šokující je, že odpověď se může skrývat v anglické staré knize, která je stará více než 1000 let.

Baldova kniha receptů

V Londýně se možná dochoval jediný duplikát obsahu známého jako Balds Leechbook, jakási Baldova kniha regeneračních léků. Tento záznam pravděpodobně pochází z 9.století, a právě zde se nachází vzorec léku nesoucí do jisté míry bizarní název Baldova oční mast, který ilustruje schopnost bojovat s mikroby tam, kde nejmodernější antimikrobiální prostředky selhávají.

Složení je poměrně jednoduché, obsahuje:

  •       Česnek
  •       Žluč mléčných zvířat
  •       I víno
  •       Stejně jako cibuli nebo pórek
  •       Vzhledem k tomu, že kniha je stovky let stará, existuje určitá nejistota téměř správného výkladu ze staré angličtiny, takže není jasné, zda je správné stanovení cibule nebo zmíněný pórek.
  •       Česnek by se měl rozdrtit na prášek, smíchat s cibulí (nebo pórkem), žlučí a vínem a poté směs nechat ztuhnout. Vědci zjistili, že tento základní vzorec funguje na několik mikroskopických organismů, které jsou jinak odolné pro pokročilé antimikrobiální látky.
  •       Obvykle zvláště funguje u nebezpečného zlatého stafylokoka, ale může fungovat i na jiné zákeřné infekce.

Moudrost předků

Stará literatura
Foto: Pixabay

Co je zajímavé kolem celkového receptu? Vypadá to, že předchůdci přesně věděli, co dělají. Jednotlivé složky v receptuře mohou mít čisticí nebo ozdravné vlastnosti (to platí zejména pro česnek), ale samy o sobě jsou příliš slabé na to, aby se vypořádaly s rozvíjejícími se koloniemi mikrobů. Pokud je však smícháte dohromady, jejich účinky se zkombinují a zdvojí a rázem máte účinnou zbraň proti nemocem. Toto poutavé odhalení vyvolává otázku, zda se v budoucnu můžeme vrátit k dávným myšlenkám a účinným společným antimikrobiálním látkám k léčbě několika nemocí.

Zdroje info: sciencealert.com, aazdravi.cz

Náhledové foto: Pixabay