Jedlá soda pro vaše zdraví: několik tipů, jak ji použít

Jedlá soda v kosmetice

Jedlá soda je užitečným pomocníkem ve vaší domácnosti. Nejenom, že vylepší celou řadu pokrmů (zejména těch pečených), pomůže vám také s čištěním nejrůznějších povrchů. Tím ale její pozitivní účinky rozhodně nekončí. Jedlou sodu totiž můžete využít také pro dosažení lepšího zdraví. Chemický název této sloučeniny zní hydrogenuhličitan sodný. Jedná se o mírně žíravou látku, což zaručuje její čisticí účinky. Má schopnost pohlcovat pachy a také neutralizovat kyseliny.

Jedlá soda čistí tělo od toxinů

Jedlá soda má zajímavé účinky, chcete-li detoxikovat organismus. Kromě toho, že zbavuje tělo toxinů, v něm také normalizuje pH. Terapie jedlou sodou (která se užívá zejména ve formě roztoku) by neměla trvat déle než tři týdny. V případě překyselení organismu je třeba užívat sodu současně s cukrem.

Pro svěží dech

Vzhledem k tomu, že jedlá soda pohlcuje pachy, můžete ji využít nejenom k čištění lednice, ale také pro odstranění nepříjemného dechu. Může se jednat o „ranní“ zápach z úst, ale také zápach po konzumaci česneku, cibule či jiný nepříjemný zápach. Pro neutralizaci zápachu smíchejte lžičku jedlé sody se sklenicí vody a vypijte.

Jedlá soda

Foto: Pixabay

Do boje proti rýmě a bolesti v krku

Rýma a bolest v krku jsou poměrně běžnými problémy, které mohou značně potrápit. Jedlá soda si umí poradit i s nimi. Můžete ji použít následujícími způsoby:

  • inhalovat (do litru vroucí vody přidejte lžíci jedlé sody a poté pod ručníkem nad mísou vdechujte nosem a vydechujte ústy – alespoň jednou denně po dobu 10 minut),
  • připravit si z ní nosní kapky (používejte jen pro dospělé osoby, smíchejte ¼ lžičky jedlé sody a 1 polévkovou lžíci vody; do každé nosní dírky kápněte jednu nebo dvě kapky roztoku) nebo
  • ji použít jako kloktadlo (smíchejte jedlou sodu, hnědý cukr a sůl ve stejném poměru a rozpusťte ve sklenici teplé vody; touto směsí si jednou denně vypláchněte hrdlo).

Zbavte se pálení žáhy

Jedlá soda má zajímavou vlastnost, že dokáže neutralizovat kyseliny. A právě proto ji spousta lidí používá rozpuštěnou ve vodě v kombinaci s citronovou šťávou (či octem). Tímto ale nedochází k léčbě pálení žáhy, pouze k odstranění nepříjemných projevů. Při pálení žáhy využijte léků, které vám předepíše váš doktor.

Při infekci močových cest

Opět se nejedná o léčbu, pouze o zmírnění projevů. Do vany s teplou vodou přidejte lžíci jedlé sody a nechte rozpustit. Do takto připravené lázně se ponořte pro dočasnou úlevu od bolestí.

Pomoc při bodnutí hmyzem

Jedlou sodu nařeďte vodou tak, aby vznikla hustá pasta. Tu pak naneste na hmyzí štípanec, abyste pocítili úlevu od svědění a bolesti. Tuto pastu lze používat na běžná kousnutí komáry, ale také na bodnutí od včel.

Zdroje info:

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-alternatywna/soda-oczyszczona-wlasciwosci-i-zastosowanie-leczenie-soda-oczyszczona-aa-NNV2-nPWm-6KKf.html

https://www.healthline.com/nutrition/baking-soda-benefits-uses

Foto: Pixabay