Protektivní rodiče: Když péče škodí místo pomoci

V úsilí poskytnout nejlepší start do života, se rodiče uchylují k extrémní ochraně. Tento způsob výchovy vede k nečekaným efektům. Nadměrná péče a přehnaný dozor dětem brání v rozvoji! A to především jejich nezávislosti sebeurčení. Dnes se soustředíme na nebezpečí spojená s úzkostnou výchovou. A podíváme se, jak nadměrná starostlivost ovlivní růst dítěte.

Kde je hranice mezi péčí a destruktivním chováním?

Děti potřebují spíš prostor učit se než neustálou kontrolu chování. Pokud okamžitě zasáhnete při prvním zavlnění prokáže dítěti nedůvěru. Že nevěříte jeho schopnosti překonat těžkosti. A právě tento přístup má opačný efekt! Dítě ztrácí víru v sebe sama. Začne si podkopávat vlastní sebevědomí! V konečné fázi nebude schopné se rozhodnout bez pomoci rodičů.

Dlouhodobé dopady výrazně ovlivní život dítěte

Nadměrná kontrola je spojována s vyšší mírou úzkostí a depresí. Dokonce i s nedostatečnou emociální odolností. Děti z takových rodin mají nízké sebevědomí. Občas nezvládnout ani každodenní úkoly bez pomoci rodiče. A upřímně, tohle je pro dítě devastující.

Kde je začátek celého problému?

Celý proces začíná v momentě, kdy rodič řeší vše za dítě. Děti opravdu nejsou tak moc bezmocné, jak si je představujeme. Dalším problémem je, když se budete vyhýbat rizikům. Oni si musí projít i situacemi, ve kterých selžou. Kde budou odmítnuty nebo prožijí zklamání. Jsou to klíčové momenty, které mu pomáhají růst. Díky nim uvidíte, jaký člověk z něj roste.

Foto: Pixabay

Dejme si ruku na srdce. Komu se líbily ty nekonečné otázky od vašich rodičů? Asi nikomu, brali jsem je jako peskování a kontrolování. Uzavírali jsem se do sebe, vyhýbali jsem jim atp. Je v pořádku se ptát, abychom věděli, jak se dítěti daří. Ale ne tím stylem, kdy na dítě dotíráme!

Co je potřeba dělat?

  • Snažte se dítě podporovat v tom, aby hledalo řešení. Když se dítě potýká s menším problémem, dejte mu čas a prostor. Pouze naslouchejte a řešení nechejte na něm.
  • Nechejte ho dělat chyby
  • Zařaďte děti do péče o domácnost
  • Důvěřujte jeho schopnostem
  • Respektujte hranice dítěte, ale nerozmazlujte ho

Zdroje info: strom-zivota.net, marinne.cz

Náhledové foto: Pixabay