Změnou jídelníčku k nižším skleníkovým plynům i k nižší úmrtnosti

Země

Odhaduje se, že potravinářství je zodpovědné za více než 25 % veškerých emisí skleníkových plynů (z toho až 80 % souvisí s živočišnou výrobou). Změnou jídelníčku bychom tedy mohli snížit celosvětovou úmrtnost až o 10 % a emise skleníkových plynů souvisejících s potravinami dokonce až o 70 %! Právě nezdravá strava a obezita vedou k předčasné úmrtnosti. Udává se, že čím nižší bude živočišný podíl v naší stravě, tím nižší budou také emise skleníkových plynů.

Výzkum oxfordské univerzity

Vědec Marco Springmann z oxfordské univerzity se zaměřuje na zdravotní, environmentální a ekonomické dimenze globálních potravinových systémů. Sestavil tým, jehož cílem je zjistit, jaký dopad by měla změna jídelníčku celosvětové populace nejen v ohledu na skleníkové plyny, ale také z hlediska ekonomického. Podle něj by přechod na nový způsob stravování mohl ušetřit v roce 2050 až 46 bilionů dolarů.

Strom a zeměkouleFoto: Pixabay

Problémy současného stravování

Lidé po celém světě přijímají příliš mnoho masa (včetně zpracovaných variant) a příliš málo ovoce a zeleniny. To je spojováno jednak s vysokými skleníkovými plyny, jednak také se špatným zdravím. Pokud se náš jídelníček nezlepší, bude ještě větší podíl obézních lidí. Rostoucí populace se stravuje tak, že množství skleníkových plynů se čím dál více zvětšuje. Globální výběr potravin zvyšuje zátěž zdravotnických služeb, státních rozpočtů a snižuje efektivitu ekonomiky.

Změna jídelníčku

Řešením by tedy mělo být snížení spotřeby masa. To povede ke snížení emise skleníkových plynů a jejich dopadů – například globálního oteplování. Díky tomuto přístupu můžeme také ušetřit, protože budeme mít lepší přístup k bezpečným a cenově dostupným potravinám. Pokud bychom se stravovali dle obecných doporučení, mohlo by dojít k 5,1 milionů úmrtí ročně. Správný jídelníček zahrnuje minimálně pět porcí ovoce a zeleniny denně, méně než 50 g cukru, maximálně 43 g červeného masa a energetický obsah 2200 až 2300 kcal (v závislosti na věku a pohlaví).

Zdroj: https://synergiczni.pl/zdrowie/mozemy-zyc-dluzej-i-wzbogacic-sie-o-biliony-dolarow-zmieniajac-diete

Foto: Pixabay