Zánět vnějšího ucha není nemocí plavců. Poradíme, jak se jí vyhnout

Ucho

Zánět vnějšího ucha je nemocí, která vzniká především z důvodu, že je ucho vystaveno nadměrné vlhkosti. Velmi časté je tedy v letních měsících, kdy vrcholí bazénová sezóna. K zánětu může ale dojít též z důvodu infekce kůže, ať už virové, bakteriální, či dokonce plísňové (koupání ve špinavé vodě). Někdy je příčinou zánětu také nesprávná péče – zejména zanesení ušním mazem. K tomu může dojít, pokud si dotyčná osoba nečistí pravidelně uši nebo si maz při čištění natlačí příliš dovnitř.

Zánět vnějšího vs. středního ucha

Bolest ucha může být způsobena různými důvody. Pokud jde o zánět, hovoříme o zánětu vnějšího či vnitřního zvukovodu. Zvukovod je „uzavřen“ uvnitř ucha bubínkem. Zánět, který je lokalizován před bubínkem, je zánět vnějšího zvukovodu. Ten zánět, který je lokalizován za ušním bubínkem blíže k mozku, je zánět středního zvukovodu.

Plavání

Foto: Pixabay

Příčina vzniku zánětu

Ve většině případů si za zánět zvukovodu můžeme bohužel sami. Je to již zmíněné koupání ve studené vodě, čištění různými přípravky, které nejsou určeny do uší (nanesené na vatových tyčinkách), ale také vniknutí různých cizích částeček do ucha. To může být zapříčiněno nenošením ochranných sluchátek apod.

Správné čištění ucha

Maz, který se ve zvukovodu nachází, by měl ucho chránit. Zachycuje různé nečistoty. Pokud člověk nepoužije vatové tyčinky, postupuje maz přirozeně směrem z ucha ven. Nejlépe bychom tedy udělali, kdybychom do tohoto procesu nijak nezasahovali, tj. ucho nečistili. Moderní doba ale vyžaduje upravenost, takže viditelný ušní maz je nežádoucí. Pokud tedy přistupujeme k čištění ucha, měli bychom to udělat pouze mělce. Když vidíme maz, jednoduše jej pootočením vatové tyčinky nabrat a vyjmout z ucha. Rozhodně nepostupujeme až dovnitř do ucha!

Zdroje info:

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/laryngologia/ucho-plywaka-przyczyny-objawy-i-leczenie-zapalenia-ucha-aa-ECbF-S6eq-2LJn.html

https://www.otorinolaryngologie.cz/content/uploads/2020/02/ppp-zanet-zevniho-zvukovodu.pdf

Foto: Pixabay