Zánět ledvin: Infekce močových cest lze snadno rozpoznat

Bolest zad

Záněty ledvin jsou kontaminací močových cest a obvykle k němu dochází v důsledku šíření mikroskopických organismů z močové trubice a močového měchýře. Je poněkud častější u žen vzhledem k fyzické stavbě a oblasti močové trubice. Léčba zpravidla není složitá. V případě, že začnete problémy řešit zavčas, jsou dostačující antimikrobiální přípravky, dostatečný přísun vody a klidový režim. V případě, že je onemocnění neřešeno, hrozí i ledvinové selhání.

Zánět ledvin

Nefritida je odborný termín pro záněty ledvin, které se spolu se zánětem močové trubice, močového měchýře a orgánu prostaty klasifikuje jako infekce močových cest. Ženy ji prožívají častěji, a to kvůli kratší močové trubici, ale také její oblasti v blízkosti zadečku a pochvy.

Zánětu obvykle předchází vniknutí mikrobů do močové trubice a někdy je na vině i bakterie E. coli, která se běžně vyskytuje v žaludečním traktu lidí a může se dostat do močových cest například z řitního otvoru. Kromě toho mohou onemocnění způsobit i pohlavně přenosné patogeny.

Jaké jsou příčiny tohoto onemocnění?

Mezi příčiny zánětu močových cest a ledvin patří špatná nebo nedostatečná hygiena intimních míst. Docela často se mikrobi dostávají do močových cest z trávicího traktu, obvykle poté, co jedinec vykonal potřebu, a špatně se utřel toaletním papírem. Tento problém ovlivňuje zejména ženy. Tu a tam se mohou mikrobi dostat do ledvin také přes tlusté střevo, kde se rozmnožují a poté se přes stěnu střeva dostanou do okolí, kde napadnou ledviny.

Lidé, kteří trpí ledvinovými kameny, mají vyšší riziko pro vznik zánětu ledvin. Ty jsou způsobeny shlukováním nerozpustných minerálů ve vnitřní výstelce ledvin. Podstatně větší pravděpodobnost vzniku potíží mají muži se zvětšenou prostatou a lidé s oslabenou imunitou. Pravděpodobnost vzniku zánětu ledvin je vyšší u sexuálně aktivních lidí, a to v důsledku narušení močové trubice.

Které příznaky doprovází záněty ledvin?

Jaké jsou příznaky zánětu ledvin? Věřte tomu, že příznaků je mnoho, a ne vždy ukazují na problém s ledvinami. Pravidelně se onemocnění projevuje mimořádně rychle, často během několika hodin nebo dnů. I zcela zdravý člověk na sobě může záhy pozorovat následující:

  •       průjem
  •       nevolnost
  •       zimnice
  •       nadýmání
  •       bolesti zad
  •       tmavá a zapáchající moč
  •       krev v moči
  •       bolest, pálení či řezání při močení

Bolesti jsou zcela přirozené pro onemocnění ledvin, proto většinu pacientů zajímá, jak ledviny mohou bolet. Obvykle v podbřišku, odkud může, ale nemusí bolest vystřelovat do třísel. Běžná je také velká bolest v dolní části zad. Pacienti často pociťují také bolest v boku, přičemž příznaky se častěji spojují s močením. Jedinec trpící zánětem ledvin má obvykle zakalenou moč, která pravidelně nepříjemně zapáchá.

Jaká je léčba při zánětu ledvin?

Bolest zad 2
Foto: Pixabay

Nejčastěji se zánět ledvin léčí antibiotiky, jejichž druh závisí vzniku onemocnění. Tyto medikamenty bývají doplněny léky na zklidnění probíhajících potíží, a to například nesteroidními protizánětlivými léky. Při rozšíření léků je v této chvíli jednoznačně nutné rozšířit příjem tekutin, aby se z močových cest vyplavily škodlivé látky.

V závažnějších případech a při opakovaných infekcích je hospitalizace zásadní. V takovém případě lékaři naordinují antimikrobiální léčbu, nejčastěji nitrožilně. Při užívání léků musí být trvale podáváno také dostatečné množství tekutin, které se stejně jako antimikrobiální látky častěji podává nitrožilně. Po propuštění z kliniky pacient musí i nadále brát antibiotika perorálně…

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6146775/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6981831/

Náhledové foto: Pixabay