Vyrobte si svůj domácí insekticid – platí i na šváby a domov nijak nezatížíte chemií

kliště

Vyrobte si svůj domácí insekticid – platí i na šváby a domov nijak nezatížíte chemií. Proti nezvaným návštěvníkům z hmyzí říše nemusíte bojovat jen chemií. Účinný insekticid vyrobíte i doma z levných surovin.

Jak vyrobit přírodní repelent proti hmyzu

Vypořádat se s domácími škůdci, kteří se objevují v různých obdobích roku, může být leckdy opravdu obtížné. Vždy však není bezpodmínečně nutné sahat po různé chemii. Místo toho se zaměřte na použití přírodních prostředků, které snadno připravíte z ingrediencí, které máte doma.

Domácí insekticid z česneku

Insekticid není třeba kupovat v obchodě. Snadno si ho totiž vyrobte i z levných dostupných surovin. Nebude vás stát skoro nic. Prvním osvědčeným insekticidem je ten, vytvořený za pomoci česneku. K jeho výrobě budete potřebovat jen pár ingrediencí:

 • 5 stroužků česneku (na půl litru roztoku)
 • Alkohol (70% až 90% koncentrace)
 • 1 kapka jemného mycího prostředku
 • 1 lahvička s rozprašovačem
 • (Pamatujte, že směs by se měla skládat z 50 % vody a 50 % alkoholu)

Začněte rozdrcením stroužků česneku a jejich vložením do nádoby s alkoholem. Nechte směs celý den uležet. Druhý den přidejte vodu a jemný mycí prostředek. Ingredience dobře promíchejte a přelijte roztok do rozprašovače. Poté ho můžete použít k eliminaci obtížného hmyzu.

Klíště

Foto: Pixabay

Tento domácí insekticid vydrží účinný několik dní a může být skladován i mimo lednici (ovšem nejlépe chráněný před světlem třeba v neprůhledné lahvičce). Navíc není škodlivý pro domácí zvířata, je nákladově efektivní a poskytuje vynikající výsledky v boji proti škůdcům.

Alkohol, naftalín a hřebíček také pomohou

Druhou možností je použití naftalínu. I tento prostředek totiž hmyz doslova nenávidí. A jak připravit tento prostředek?

 • 30 g naftalínu
 • 100 ml tekutého pracího prostředku nebo mýdla
 • 100 ml alkoholu
 • 1 šálek alkoholového octa
 • 200 ml vody
 • 20 hřebíčků

(Do receptu se doporučuje místo části vody přidat kávu pro lepší účinek)

V nádobě smíchejte naftalín, tekutý prací prostředek nebo mýdlo, alkohol a alkoholový ocet. Vše dobře promíchejte. Přidejte vodu a hřebíček. Směs promíchejte a nechte chvíli odležet. Přelijte roztok do rozprašovače, trochu ho protřepejte a nastříkejte do oblastí, kde se běžně vyskytují komáři, mouchy a švábi.

Působí na téměř všechen hmyz, pokud však potřebujete bojovat proti zákeřným mandelinkám v zahradě, budete muset použít jiné lidové prostředky nebo v okolí záhonu zasadit repelentní bylinky.

Pomůže i zápalný odpuzovač

Nezvané škůdce může z vaší domácnosti nebo třeba zahradní terasy vyhnat i silně aromatický kouř z domácího odpuzovače. I jeho výroba je snadná. Jakýkoliv talíř zakryjte hliníkovou fólií a navrch nasypte vysušenou kávovou sedlinu. Talíř položte na stůl mimo dosah dětí a zvířat a poté kávovou sedlinu pomalu spalujte, stejně jako byste to dělali s kadidlem.

Případně můžete kávovou sedlinu nejprve spálit a poté přenést na kovový předmět nebo do plechovky a nechat ji uvolňovat aroma všude tam, kde obtížný hmyz nechcete. Působí jako účinný repelent proti hmyzu. Pomocí těchto domácích insekticidů se můžete vypořádat s mouchami, šváby a komáry, aniž byste se spoléhali na škodlivé chemikálie. Jejich příprava je navíc opravdu snadná a nebudou vás stát skoro nic.

Zdroj: https://www.akcniceny.cz/magazin/vyrobte-si-domaci-postriky-proti-skudcum-a-ochrante-svou-zahradku/, https://www.enviweb.cz/65037, https://www.renovablesverdes.com/cs/insecticida-casero/

Náhledové foto: Pixabay

Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.