Naučte se kontrolovat své emoce. Nepotlačujte ty negativní

Emoce

Emoce jsou běžnou součástí našeho života. Někdy jsou pozitivní, jindy negativní. Pozitivní emoce zvládáme snadno a navíc není příliš velké tabu to, že je prožíváme na veřejnosti. Negativní emoce jsou o dost náročnější. Plakat, zlobit se nebo projevit veřejně nejistotu se zkrátka nedělá. Alespoň tak nás to učili naši rodiče. Právě proto, že negativní emoce jsou vlastní něčím, co „se nesmí“, je příčinou toho, že je velice často potlačujeme. A to je škodlivé a v budoucnu vás to dožene. Jak se s nimi tedy vypořádat?

Poznejte emoce

Je velice důležité pochopit to, co v danou chvíli cítíte, abyste to mohli zpracovat. Pojmenujte danou emoci: je to vztek, zklamání, smutek, nejistota apod. I když se to na první pohled zdá jednoduché, ve vypětí okamžiku můžete chvíli tápat nad tím, co vlastně cítíte. Můžete si například myslet, že cítíte vztek, který je ale ve skutečnosti pocit zranění.

Pochopte, jak vás emoce ovlivňují

Pozorujte, jak jednáte pod vlivem emocí. Kromě toho, jak vaše emoce ovlivňují vás, se zaměřte také na to, jak je vnímá vaše okolí. Na negativní emoce může tělo reagovat takovými způsoby, jako je neklid, bolest hlavy, svalové napětí, nevolnost, bolest žaludku a podobně. Čím častěji budete v přítomnosti spouštěče emocí, tím dříve je můžete zastavit, než se vymknou kontrole.

Emoce

Foto: Pixabay

Zjistěte spouštěč emocí

Spouštěč může být u každého člověka jiný. Váže se totiž k prožité skutečnosti dané osoby. Zejména bolesti a trápení v dětství, se kterým jsme se nedokázali vypořádat, může být právě tímto spouštěčem. Podobné situace totiž v nás vyvolávají ony bolestivé pocity, které nechceme zažívat. Všímejte si toho, když podlehnete emocím a přemýšlejte, co je způsobilo. Odhalte společného jmenovatele.

Cítit emoce není špatně

Cítit se dobře nebo špatně, není nic, za co bychom se měli stydět. Nebýt v pořádku je vlastně naprosto běžné a zažívá to každý. Nepopírejte tyto emoce a smiřte se s nimi. Přijměte je. Než jim však podlehnete a budete jednat pod jejich vlivem, zastavte se. Zhluboka se nadechněte a snažte se odhalit, proč se tak cítíte.

Odpovězte – nereagujte na emoce

Každá emoce, kterou zažijeme, bude spojena s nutkáním jednat nebo se vyjádřit. Toto „vyjádření“ je obvykle ve formě křiku, pláče, rozbíjení věcí apod. Nepodlehněte tomuto nutkání. Uvědomte si, co cítíte, ale nereagujte způsobem, kterým vás emoce nutí. Své emoce můžete velice dobře zpracovat tím, že se z nich vypíšete. Můžete si psát deník nebo jen sepište emoce na papír, který pak vyhodíte. Stresu z emocí se můžete zbavit různými akcemi – cvičením, meditací, procházkou v přírodě, trávením času s přáteli apod.

Zdroje info:

https://www.mindbodygreen.com/articles/how-to-control-your-emotions

https://www.betterup.com/blog/emotional-regulation-skills

Foto: Pixabay