Vztek: metody, jak se s ním vypořádat, aniž byste komukoli ublížili

Vztek

Vztek je emoce, kterou považujeme za „nepěknou“. Jen si vzpomeňte, jak nepříjemný je pohled na dítě, které se vzteká. Dospělí už by měli být schopni svůj vztek lépe ovládat. Ne vždy tomu ale tak je. Někteří dospělí dají svému vzteku průchod, vybuchnou a jsou schopni říci věci, které si nemyslí a normálně by je neřekli. Jiní svůj vztek potlačují a prožívají jej vnitřně. Ani to není zdravé. Čím více člověk křičí, tím je vzteklejší. Jak tedy na něj? Prožít jej, aniž byste ublížili.

Nezdravé projevy vzteku

Některé z nich už jsme popsali. Jedná se o potlačování vzteku nebo jeho vyjádření způsobem, který je škodlivý (destruktivní). Existují i lidé, kteří se za svůj hněv schovávají, aby se cítili bezpečněji. A některým slouží vztek jako „krycí“ emoce. Je pro ně jednodušší cítit vztek, než například smutek nebo strach.

Vztek

Foto: Pixabay

Vztek a jeho zdravé projevy

Naopak mezi zdravé projevy vzteku patří jeho včasné rozpoznání. V takovém případě můžete začít zhluboka dýchat, abyste se uklidnili. Nebojte se říct ne lidem, kteří vás rozzlobí. Své potřeby nedržte v sobě, ale sdělte je jasně. Avšak bez zvýšení hlasu. Zkuste si udělat pauzu a nejednejte pod vlivem vzteku. Pomáhá hluboké dýchání, počítání do deseti nebo odejít do jiné místnosti. Teprve poté můžete začít jednat. Někteří lidé používají polštář k projevení vzteku (mohou do něj bušit nebo křičet). Vztek je normální lidská emoce, jen je třeba vědět, jak s ní zacházet.

Pohyb pomáhá

Když vás ovládá vztek, není dobré začít křičet a nadávat. To vztek totiž jen umocní. Také byste však neměli vztek potlačovat. K jeho zpracování pomáhá pohyb – zkuste tanec, procházku nebo třeba skákání; cokoli vám pomůže zdravou formou vybít vztek, je v pořádku. Není ale dobré mlátit do dveří či zdí a podobné destruktivní činnosti. Díky pohybu se můžete vzteku zbavit.

Deník na pocity

Pokud v daném okamžiku nemáte nikoho, komu byste se svěřili, pak je dobré své emoce pustit ven alespoň tak, že se z nich vypíšete. Můžete si založit speciální deník, kam si zapíšete své emoce. To hněv sníží a usměrní negativní energii pozitivním směrem. Nikdy se nekritizujte, když pociťujete vztek.

Oddechový čas

Je vhodné, když můžete zažít nějaký čas o samotě, pokud jste naštvaní. Když pociťujete vztek vůči někomu, klidně mu oznamte, že potřebujete prostor nebo přestávku a odejděte. Jiná situace je ovšem v případě, že jste se svými malými dětmi, které vás naštvaly například tím, že počmáraly zeď. V takovém případě odchod z místnosti nemusí být vhodným řešením.

Nerozhodujte se

Nerozhodujte ani netrestejte, pokud jste pod vlivem vzteku. Taková rozhodnutí jsou totiž uspěchaná a mohla by vás v budoucnu mrzet.

Zdroje info:

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/in-depth/anger-management/art-20045434

https://www.healthshots.com/mind/happiness-hacks/know-how-to-express-anger-without-hurting-yourself-or-anyone-else/

Foto: Pixabay