Varovné příznaky začínajícího syndromu karpálního tunelu

Práce na počítači po několik hodin denně je dnes realitou pro velké množství lidí. I když se to možná z této relativně bezpečné a fyzicky nenáročné činnosti na první pohled nezdá, i tady si můžete časem vypěstovat nepříjemné pracovní omezení. Konkrétně se jedná o syndrom karpálního tunelu, který může začínat nenápadně, ale jakmile se projeví v celé své síle, velmi špatně se řeší. Podívejte se, na jaké první příznaky je dobré si dávat pozor.

Pozor na nenápadné příznaky

Příznaky syndromu karpálního tunelu jsou poměrně rozmanité a mohou se objevit i poměrně náhle ve chvíli, kdy se jednostranná námaha prostě nakupí. Stejně tak se můžete s problémy potýkat jenom občas, ale i tak je dobré nebrat syndrom karpálního tunelu na lehkou váhu. Mezi časté příznaky patří například brnění rukou nebo přímo prstů. Ruce mohou mravenčit a pociťujete nepříjemnou slabost či dokonce pocit, že se vám ruce hůře ovládají. Objevovat se mohou i poměrně nečekané bolesti zpravidla ráno. Mezi méně časté příznaky patří pocit oteklé ruky nebo bolest, která vychází přímo ze zápěstí.

Speciální vyšetření u lékaře

Příznaky ani po přestávce a klidovém režimu nemizí, nebo se dokonce stále zhoršují? Nejvyšší čas na návštěvu lékaře. Důkladná diagnostika syndromu karpálního tunelu zahrnuje odebrání anamnézy a následuje přístrojové vyšetření, které zpravidla provádí neurolog. Podle míry problémy navrhne lékař vhodnou léčbu, která může spočívat v klidovém režimu s nošením dlahy pro vyrovnání zápěstí do optimální polohy, ale třeba i operace, která v poslední době není u tohoto problémy ničím výjimečným.

Foto: Pixabay

Zaveďte zdravější návyky práce na počítači

Nejlepším lékem proti syndromu karpálního tunelu je jednoznačně prevence. Pomůže pořízení ergonomicky tvarované myši, uspořádání pracovního stolu, a především časté přestávky, které budete prokládat cviky na protažení. Mimo práci na počítači také nezapomínejte ruce procvičovat jinými činnostmi.

Zdroj: https://sweetrehagym.cz/syndrom-karpalniho-tunelu/ a https://www.dentimedshop.cz/cs/syndrom-karpalniho-tunelu.html

Náhledové foto: Pixabay