Kalhotky a datum expirace: kdy je čas vyhodit ty staré

Kalhotky

To, že bychom si měli měnit spodní prádlo každý den, ví asi každý. Avšak některé názory tvrdí, že ani praním se nemusí odstranit všechny bakterie na kalhotkách. A že bychom je tedy měli nosit maximálně jeden rok. Kde se ve skutečnosti skrývá pravda? Částečně to bude záležet také na tom, jak často své prádlo nosíte.

Kalhotky a jejich obměna

Kalhotky jsou každodenní součástí dámské garderoby, a tak není divu, že jich dámy vlastní v průměru 34 kusů. I když nejsou vidět, mohou být důležitou součástí oděvu. Na internetu se ale objevila zpráva, která mnohé uživatelky vyděsila. Kalhotky by prý ženy měly měnit jednou ročně! Prý se ani praním nezbavíte všech bakterií. Odborníci jsou ale jiného názoru. Bakteriologové i gynekologové tvrdí, že kalhotky můžete klidně nosit i několik let – dokud se samy nerozpadnou.

Kalhotky

Foto: Pixabay

Tipy k praní kalhotek

Zapotřebí je kalhotky správně vyprat, aby bylo jejich nošení bezpečné. Volit bychom měli prací prostředky, které obsahují peroxid, a prát je při co nejvyšší teplotě, kterou doporučuje výrobce kalhotek na přiloženém štítku. Po vyprání vždy zůstanou na spodním prádle určité bakterie, je jich ale tak málo, že jsou zcela neškodné. K vyvolání infekce je zapotřebí určité množství organismů. Pračky si obvykle poradí s prádlem natolik dobře, že je množství těchto organismů minimální.

Desinfekce pračky

Pokud chcete mít co největší jistotu, můžete svou pračku pravidelně desinfikovat. Existují speciální prostředky, které vám v tom pomohou. Některé můžete prát rovnou i s prádlem, jiné se zaměřují spíše na vyčištění samotné pračky, takže se spouští, když je pračka prázdná. Ukazuje se tedy, že na rozdíl od zubních kartáčků nemají kalhotky datum exspirace. Nosit je tedy můžete až do té doby, než se roztrhají nebo rozpadnou nebo už je nebudete chtít nosit.

Zdroje info:

https://www.refinery29.com/en-us/2020/08/9954097/how-often-should-you-buy-new-underwear

https://zena.aktualne.cz/zdravi/nove-spodni-pradlo-si-porizujte-aspon-jednou-rocne-prani-nek/r~8769cfe85eae11ed8b4e0cc47ab5f122/?utm_source=centrumHP&utm_medium=dynamicleadbox&utm_term=position-3&utm_campaign=Aktualne

Foto: Pixabay