Proč mé malé dítě hodně mžourá? Důvodů může být více

Od přecitlivělosti až po neklid, neúměrné mrkání obvykle není problém. Může to být znepokojující pohled. Mrkalo na vás vaše malé dítě schválně? Má nějaký problém s očima? Když vaše dítě mhouří oči, můžete se zastavit a přemýšlet: Co to má znamenat? Vaše dítě může nepřiměřeně mžourat z mnoha důvodů.

Kolik mžourání je příliš?

Pro začátek, mhouření očí je normální fyziologická reakce a hraje důležitou roli v našem očním zdraví. Mrkání je typickým reflexem, který osvěžuje a zajišťuje oči. Když mžouráte, roztíráte slzy, což oči čistí a promašťuje. Mžourání navíc chrání oči před světly a vnějšími předměty. Jak ale poznáte, že vaše malé dítě mžourá příliš často? Použijte hodiny, abyste získali několik informací. U malých dětí by se považovalo více než 15 mrknutí za hodně.

Důvody nadměrného mžourání

1. Něco je v oku

Nadměrné mrkání, které se objeví z ničeho nic, může být charakteristickou reakcí, když nám něco uvízne v oku – například řasa nebo kousek nečistoty či písku. Můžete jim nabídnout pomoc při výplachu oka v domácnosti s využitím čisté vody z kohoutku. Dejte vodu do malé skleničky a přiložte ji dítěti k oku. V tu chvíli zakloňte dítěti hlavu a nechte ho mrkat, jak mu voda kape do oka.

2. Přecitlivělost

Pokud trpíte přecitlivělostí, znáte ten pocit. Suché oči vám mohou způsobit mrkání před třením očí. Ale existuje několik zjevných příznaků, že přecitlivělost může být příčinou nadměrného mrkání vašeho dítěte. Dávejte pozor na:

  • ucpaný nebo tekoucí nos nebo kýchání
  • příliš zarudlé, vodnaté a svědící oči

Mrkání může souviset se změnou ročního období nebo rodinným alergenem, jako je kočičí srst. Pokud všechny příznaky ukazují na přecitlivělost, zkuste dát dítěti lék proti alergii nebo kapky.

3. Suché oči

Oční víčko
Foto: Oko

Ne všechny suché oči jsou spojeny s alergií. Suché klima a jedy v životním prostředí mohou navíc přispívat k suchosti očí a nadměrnému mrkání u dětí. Zvlhčovač vzduchu může nabídnout pomoc v případě, že je ve vaší domácnosti sucho, pomáhá i spánek.

4. Problémy se zrakem

Možná budete muset zvážit vyšetření zraku dítěte. Někdy děti mrkají více, když se snaží soustředit. Mezi další příznaky patří:

  • migrény
  • mrkání
  • naklánění hlavy
  • nadměrné tření očí
  • držení knih v blízkosti obličeje nebo sezení v blízkosti televize

5. Strabismus (šilhání)

Děti s šilháním mohou mrkat více než ostatní děti. Šilhání se objeví v době, kdy je dítěti kolem 3 let. Může se zdát, jako by jedno oko bylo otočeno odlišným směrem od druhého.

6. Tiky očních víček

Motorické tiky mohou zahrnovat věci jako nadměrné pohyby, mrkání, pohyb čelisti, otáčení hlavou nebo krčení rameny kolem 5. roku věku. Pokud si myslíte, že přehnané mrkání vašeho dítěte je od Tourettova syndromu, pletete se. Ve skutečnosti jsou však dětské tiky běžné. Většina z nich do mládí zmizí – ignorování tiků je obvykle postup, jak se problému zbavit.

Zdroje info: health.clevelandclinic.org, novinky.cz

Náhledové foto: Pixabay