Ucpaný nos můžete zmírnit během 30 sekund. Bez nosních sprejů

Ucpaný nos

Ucpaný nos může velmi potrápit. Dýchání s pootevřenými ústy, tlak dutin a podivný hlas jsou běžnými nepříjemnými projevy. Pokud si chceme ulevit, obvykle sáhneme po nosních sprejích, které jsou běžně dostupné v lékárnách. Ty ale nemusí být nejlepším řešením, protože jsou drahé a ne vždy je máme po ruce. Naštěstí existují levnější a dostupnější varianty, které můžeme mít doma kdykoli k dispozici.

Jak uvolnit ucpaný nos?

Měli bychom se snažit zvlčit okolní vzduch, ideálně zvlhčovačem. Pokud jej nemáte, můžete na topení pověsit vlhký ručním nebo nádobu s vodou. Pomoci vám může horká koupel nebo horký čaj. Vdechováním teplého vzduchu hydratujete sliznice a tlak dutin polevuje. Do koupele si můžete přidat osvěžující složky, které pomohou uvolnit nosní sliznici. Patří mezi ně:

  • Eukalyptový esenciální olej: zmírňuje projevy nachlazení a chřipky. Můžete jej najít v některých lécích na tato onemocnění.
  • Rozmarýnový esenciální olej: má pronikavou vůni a zmírňuje záněty dýchacích cest a dutin. Používat by jej neměly těhotné ženy nebo pacienti léčící se s epilepsií či vysokým krevním tlakem.
  • Čajovníkový (tea tree oil) olej: čistí dýchací cesty, má antiseptické vlastnosti.
  • Olej z máty peprné: zklidňuje záněty a tiší bolest. Bohužel také stahuje krevní cévy, proto je třeba užívat jej s velkou opatrností. Do koupele postačí jen dvě až tři kapky.

Rýma

Foto: Pexels

Vedlejší účinky nosních sprejů

Nosní spreje mohou mít závažné negativní účinky na lidské zdraví. Pokud se je rozhodnete používat, tak si důkladně přečtěte příbalový leták, ve kterém je uvedeno, jak dlouho je možné přípravek používat. Pokud tuto dobu překročíte, můžete se potýkat se závažnými vedlejšími účinky, jako je vznik závislosti. Dalšími vedlejšími účinky je pálení, štípaní, pocit suchosti nebo „proudění vzduchu“ v nose, kýchání, nevolnost, bolest hlavy či potíže s usínáním.

Zdroje info:

https://www.healthline.com/health/stuffy-nose-relief#shower

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2866558/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9247325/

Foto: Pexels