Účinná bylinka nejen proti vředům se dá využít jako tinktura

Jedna z prvních léčebných rostlin je dobře známá především proto, že má velký význam pro léčbu žaludku po nemoci nebo špatné dietě. Umí toho ale mnohem víc. Staří Řekové a Slované věděli, že by byla škoda nechat řepík ležet ladem. Převážně se mu říká král všech bylin. Vytrvalá bylina se vyvíjí celé léto, dorůstá do úctyhodné výšky kolem jednoho metru a je nápadná svými žlutými květy uspořádanými v hroznech.

Důležitá část z byliny je její nať, která obsahuje vitamín C, křemík a železo, ale i méně známé ostré hořčiny, flavonoidy, třísloviny, silice a další látky.

Jakými účinky řepík disponuje?

Téměř nadpřirozená kombinace látek, které v této bylině objevíme, dokáže udělat parádu. Pro zmínku jsou důležité tyto:

  • Má pozitivní vliv na močové cesty a ledviny
  • Posiluje imunitu organismu
  • Udržuje zdraví dýchacích cest a odstraňuje ucpání nosu
  • Podpoří nápravu žaludku po dietě nebo během onemocnění
  • Normalizuje stav pokožky a přispívá k její regeneraci
  • Uklidňuje revmatické bolesti kloubů
  • Ulevuje hlasivkám
  • Podporuje činnost žlučníku a detoxikaci jater

Řepík se dá použít jako čaj, nebo jako kloktadlo a pro péči o pokožku se používá jako mast. Dokonce ho můžete objevit v Bachových esencích – dokáže navodit klid a obnovit duševní harmonii. Klasicky můžete zajít do lékárny a koupit si přípravky s jeho obsahem. Ale můžete vsadit i na vlastní pěstování. Řepík také působí jako dezinfekce a vysušuje ránu, takže nehrozí mokvání.

Umí si poradit s problémy na kůži, která je napadená akné nebo záněty kůže, či s pooperačními ránami. Řepíkový obklad se doporučuje použít i po operaci očních víček. Zejména ženy to mohou zažít v poporodní péči, kdy je důležité dezinfikovat a ulevit poškozené hrázi. Koupele v řepíkové lázni jsou užitečné v boji proti opakujícím se vaginálním infekcím.

Řepík - koupel
Foto: Pixabay

Vyzkoušejte vlastní pěstování

Budete moci snadno propadnout kouzlu řepíku. Pokud si jej budete pěstovat sami, bude vám k dispozici čerstvá bylinka se všemi živinami a vitamíny. Její užití je pak jen na vás. Co potřebujete vědět o pěstování, sklízení a sušení útoku? Bylina potřebuje teplé místo, ale snese i polostín. Může se vyvíjet v chudších půdách – nicméně lehká, hlinitá nebo neúplně kamenitá půda je perfektní.

Využít lze výsev přímý nebo z předpěstovaných sazenic. V každém případě by se tak mělo stát od poloviny října do prvních ledů nebo během jara. Semínko položte na povrch půdy a přitlačte jej. V závislosti na podmínkách klíčí během 15-60 dnů. Kvetoucí nať se sbírá až dvakrát ročně – v červnu a poté v září nebo v první polovině října. Řepík se musí sušit rychle ve stínu a v průvanu. Na slunci by zešedl, což nechcete. V sušičce by teplota neměla překročit 35 °C a pozor, zanedlouho zplesniví, pokud nebude řádně vysušený.

Zdroje info: lékárna.cz, bylinkyprovsechny.cz

Náhledové foto: wikimedia commons, „pastilletes“/Joan Simon, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Agrimonia_eupatoria_03.jpg#/media/File:Agrimonia_eupatoria_03.jpg