Láhev pro děti: krátký průvodce, jak ji vybrat a na co dát pozor

Plastová láhev

Pokud vybíráme láhev na pití pro děti, měli bychom se zaměřit na více faktorů. Tím nejdůležitějším faktorem pro děti bude vzhled láhve, pro rodiče by ale měla být primární bezpečnost. Takže se v první řadě zaměřme na materiál, ze kterého je láhev vyrobená. Kromě toho se zaměřte také na to, jakým způsobem budete čistit, protože i v tom se skrývá bezpečné používání láhve.

Láhev nejenom kvůli životnímu prostředí

Jedním z důvodů, proč lidé pořizují dětem vlastní lahve na pití, je to, že nemusí neustále kupovat ty, které jsou dostupné v obchodech. To totiž znamená další plasty navíc, které by ani nemusely být – není to zkrátka ekologické. Kromě toho jsou dětská pitíčka plná cukrů a někdy také konzervantů, které nejsou prospěšné pro dětské zdraví. Proto je lepší pořídit hezkou láhev, kterou naplníte něčím zdravějším.

Plastová láhev

Plastové láhve nejsou považovány za bezpečné. Důvodem je to, že uvolňují mikroplasty, jež mají rakovinotvorné účinky. Když tyto láhve používáme opakovně, dochází k jejich opotřebování – vznikají další trhliny, které umožňují ještě rychlejší uvolňování mikroplastů do tekutin. V těchto trhlinách se také lépe drží bakterie, takže se láhev stává nebezpečnější. Proto bychom měli volit znovupoužitelné lahve, ale ne ty plastové, přestože jsou nejlevnější a nejlehčí.

Nerezová láhev

Výhodou nerezových lahví je to, že jsou odolné a mohou dlouho udržet svou teplotu – tedy v létě se nápoj jen tak nezahřeje, v zimě zase neochladí. Mají vyšší hmotnost, ale neobsahují nebezpečné mikroplasty, které by se uvolňovaly do nápojů a ohrožovaly tak zdraví vašich dětí. I když se jedná o nejdražší variantu, je to také nejbezpečnější láhev. Je vhodná už pro nejmenší děti a nemusíte se bát jejího rozbití. Nerez se jen tak nepoškrábe a nepohlcuje pachy. Nehrozí ani zabarvení od čaje.

Nerezová láhev

Foto: Pexels

Skleněná láhev

Sklo považujeme za bezpečný materiál, jeho velkou nevýhodou je ale možnost rozbití. To je důvod, proč rodiče raději sahají po jiných materiálech (z dětských rukou láhve zkrátka padají častěji). Sklo je materiál odolný vůči poškrábání při běžném čištění, nepohlcuje pachy a neobarvuje se od čaje či kávy. Pro děti používáme skleněné lahve v domácnosti, na ven se hodí jiné materiály.

Zdroje info:

https://www.fjbottle.com/blogs/news/how-to-choose-a-drink-bottle-for-kids

https://www.netoxickadomacnost.cz/lahve-na-piti-v-cem-se-lisi-a-jakou-vybrat

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6141690/

Foto: Pexels