Tělo se bez sacharidů neobejde!

Sacharidy

I když je bílý cukr při dietách nepřítelem číslo jedna, bez sacharidů se tělo neobejde. Většina lidí cukr v hubnoucím procesu podstatně omezuje, ale poslední studie naznačují, že sacharidy při snižování váhy pomáhají. Ne však všechny.  Jak tedy díky sacharidům zhubnout a které sacharidy jsou ty dobré?

Jednoduché cukry

Poslední dobou se v různých studií ukazuje, že není ani tak důležité kolik toho sníte, ale jak jsou potraviny, které jiné kvalitní. To znamená, že není sacharid, jako sacharid. Po některých z nich přiberete, a jiné vám naopak pomohou zhubnout. Nebudete mít po nich hlad, budete rychleji spalovat a pomohou vám dosáhnout ideální váhy.  To platí i pro sacharidy! Sacharidy existují ve dvou základních formách a to jednoduché a komplexní. Jednoduché cukry najdete třeba v čokoládových tyčinkách a v těle se na glukózu přeměňuji velmi rychle.   Rychlý nástup cukru v krvi vyvolá i vyplavení velkého množství inzulínu, což se projevuje velkým hladem nebo chutí na další sladké a nadbytek tělo bude ukládat.

Komplexní sacharidy

Při trávení komplexních sacharidů postupuje tělo jinak, postupně.  Komplexní sacharidy musí tělo nejdříve rozložit na ty jednoduché a cukr se tak nedostane do krve tak rychle. Díky pomalému vzestupu cukrů tělo produkuje méně inzulinu a nedochází ani k jeho prudkému poklesu ani pocitu hladu.  Komplexní sacharidy člověka zasytí na delší dobu, což vede k trvale nízké váze a nebudete mít hlad.

Ty správné sacharidy

Na doporučeném seznamu sacharidů najdete tmavé těstoviny, tmavý chléb, tmavá rýže, čočka, fazole, pohanka hrách a další.  Naopak jednoduché cukry jsou obsaženy v cukru bílém i hnědém, ve sladkých limonádách, sladkostech a bílém pečivu.  A jak by mělo vypadat porce jídla s ideálním podílem sacharidů?  Jednoduše, každá porce by se měla skládat vlákniny, bílkovin, komplexních sacharidů a ovoce nebo zelenina.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o zdraví, přírodu,cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.