Co pomáhá na spálená záda od slunce?

Opalování

Určitě jste to někdy zažili také, spálená kůže od sluníčka. A každý víme, jak moc to bolí! Rychlá a účinná pomoc je však jednoduchá a určitě ji máte i doma. Čím tedy ošetříte spálenou kůži?

Vaječný bílek nebo Aloe vera

Na spáleniny je dobrý syrový vaječný bílek a to nejen na spáleniny od sluníčka, ale i na spáleniny v kuchyni.  Stačí jen namazat na postižené místo a necháte několik minut působit, pak setřete bílek vlažnou vodou.  Dalším skvělým a přírodním produktem na spáleniny je Aloe vera. Výtažky této rostliny se využívají v kosmetickém i farmaceutickém průmyslu.  Aloe vera zklidňuje a ochlazuje pokožku, a proto je užitečné mít tuto rostlinu doma a v případě potřeby odříznout list a menší postižená místa namazat šťávou z listů aloe.  Na větší spálené plochy je asi lepší zakoupit si přímo krém po opalování z Aloe vera.

Bylinkové obklady

Další možností, jak zmírnit bolest popálené kůže, jsou bylinkové obklady.  Na zchlazení skvěle funguje třeba máta. Na zklidnění kůže a protizánětlivě zase funguje heřmánkový obklad.  Proti bolesti pomáhají také látky v zeleném čaji, jako je tříslovina a teobromin.  Bylinkové obklady si připravíte tak, že z uvedených bylin uděláte výluh, ten necháte vychladit a pak do něj namáčíte kapesník nebo jinou látku, kterou budete přikládat na spálená místa.

Mléčné výrobky na spálenou kůži

Hojivé a zklidňující účinky mají i mléčné výrobky, které určitě máte všichni doma.  Ne nadarmo se mléčné výrobky používají např. jako pleťové masky.  Jogurt a tvaroh obsahují probiotické kultury a enzymy pomáhající léčit pokožku.  Na spálenou kůži, tak namažte vychlazený jogurt nebo tvaroh a nechte působit asi 5 až 10 minut, zkrátka do doby dokud nezteplá.  Následně smyjete vlažnou vodou.  Pokud nemáte doma tvaroh nebo jogurt, můžete využít i mléko. Stačí, když do něj namočíte do něj hadřík, vyždímáte ho a přiložíte na postižené místo.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o zdraví, přírodu,cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.