Stévie: málo kalorické přírodní sladidlo

Stévie

Stévie je zelená bylinka, kterou si mezi potravinami ceníme pro to, co nedělá – neobsahuje tolik kalorií. Na rozdíl od jiných náhražek cukru se jedná o rostlinný produkt. Existuje otázka, zda je účinná jako pomoc při hubnutí nebo jako užitečné dietní opatření pro diabetiky. Samotná rostlina pochází z čeledi Asteraceae. Nejcennějším druhem je Stevia rebaudiana, která roste v Brazílii a v Paraguay. Tamější lidé používají listy stévie ke slazení již stovky let.

Trochu historie

Objevení stévie jako sladidla je často přičítána italskému botanikovi, který se jmenuje Moises Santiago Bertoni (Stevii rebaudiana je často označována také jako Stevia Bertoni). A to i přes to, že listy stévie používali již jihoamerické obyvatelstvo. Stévie měla mnoho využití. V tradiční medicíně v zemích původního výskytu byliny sloužila stévie jako léčba popálenin, koliky, žaludečních problémů a někdy jako antikoncepce. Někdy se listy žvýkaly jen tak, jako sladká pochoutka.

Stévie - džemy

Džemy slazené stévií: Zdroj obrázku Pixabay.com

Výběr sladidla ze stévie

Pokud jste se rozhodli koupit si sladidlo ze stévie, protože obsahuje nízké množství kalorií a navíc snižuje vysoký krevní tlak a hladinu cukru v krvi, pak se pozorně zadívejte na složení. Některé výrobky totiž obsahují navíc skrytý cukr, který nepochází ze stévie. Hledejte výrobky, které jsou vyrobeny pouze ze stévie a vody. Čistá stévie neobsahuje ani umělá barviva, ani příchutě ani přidané konzervační látky.

Jak chutná stévie?

Stévie je sladká, ale tak trochu jinak, než cukr, jak ho známe. Stévie má jemnou chuť podobnou lékořici, která je mírně hořká. Je jen otázkou vaší chuti, zda si toto sladidlo oblíbíte, či nikoliv.

Proč sladit stévií?

Stévie je nízkokalorické sladidlo. To znamená, že při normálním užívání (jako je například oslazení vody nebo kávy) je její kalorická hodnota téměř nulová. Pokud se snažíte zhubnout, může být tento aspekt lákavý. Dopad nevýživného sladidla na zdraví jedince může záviset na množství, které je konzumováno, a také na denní době, kdy je konzumováno. Stévie může být užitečná při snižování hladiny cukru v krvi, ale také cholesterolu. Snižuje „špatný“ LDL cholesterol a zvyšuje „dobrý“ HDL cholesterol.

Rizika při užívání stévie

Glykosidy obsažené ve stévii (jako je například Reb-A) jsou obecně považovány za bezpečné. Avšak jako úplná náhrada cukru se stévie nedoporučuje, protože existují obavy, že tato bylinka by mohla poškodit ledviny, reprodukční systém nebo i kardiovaskulární systém. Stále ale chybí dostatek vědecky podložených informací. Rizikem je také možné narušení prospěšné střevní flóry.

Stévie: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com