Rady od odborníků, jak můžete léčit nespavost

Léčba nespavosti není příjemná, ale z dlouhodobého hlediska je mnohem snesitelnější se samotnou nespavostí, kvůli které se cítíte celé dny bez energie. Jde o kognitivně behaviorální terapii, která má jasné důkazy o fungování. Zároveň je tento lék efektivní a dlouhodobý bez nepříjemných vedlejších účinků, takže jde o lepší řešení v porovnání s prášky na spaní.

Zůstaňte déle vzhůru

Je to možná trochu paradox, ale lékem na nespavost, je spánek si vyloženě odpírat. Cílem je donutit organismus k fyziologické únavě, kdy to prostě jinak nepůjde a hned při padnutí do postele opravdu usnete. A toho docílíte například tím, že půjdete spát v pozdější hodinu. Vstávání si udržujte zhruba ve stejnou dobu, ale do postele běžte až ve chvíli, kdy budete opravdu unavení.

Učte své tělo, jak spánek pomáhá

Nespavost je většinou zapříčiněna přetížením nebo dlouhodobým chronickým stresem. Důležité tak je znovu naučit tělo, jak spánek funguje a že je vlastně pomocí. To ale nejdříve budete muset přesvědčit sami sebe. Pokud je nespavost způsobena psychickými problémy, může pomoci klasická fyzická únava. A na tu je nejlepší pohyb na čerstvém vzduchu.

Celý proces nebude příjemný

Je potřeba pamatovat na to, že to děláte pro dlouhodobý úspěch. Celá cesta za zlepšením spánku není příjemná a mohou se objevit nepříjemné myšlenky, jestli to má vlastně vůbec cenu. A přesně v tento moment je důležité vytrvat a pracovat na sobě ještě o něco více. Až si tělo konečně uvědomí, jak je spánek důležitý, bude usínání a kvalitní spánek po celou noc opět zpátky.

Foto: Pixabay

Buďte důslední

Návrat ke klasickému zdravému spánku se nestane hned druhý den, co vyzkoušíte tyto rady. Může to trvat několik dnů až týdnů. Ale když budete důslední a doberete se pořádného výsledku, odměnou bude zdravý spánek pro dostatečnou regeneraci. V tomto bodě si už budete muset dávat pozor jenom na to, aby se nespavost kvůli přetížení a přemíře stresu nevrátila.

Zdroj: https://www.healthy-magazine.co.uk/how-to-cure-insomnia/

Náhledové foto: Pixabay