Rakovina kůže může mít mnoho podob

Kůže

Nejčastějším typem rakoviny kůže je melanom. Rozhodně se ale nejedná o jediný typ. Různé typy rakoviny kůže se mohou trochu lišit svými příčinami. Jedno ale mají podobné: nevzniknou přes noc. Vždy jim přechází několik varovných signálů. A platí, že čím dříve je odhalíte, tím větší je pravděpodobnost úspěšné léčby. Mezi nejnebezpečnější rakoviny kůže patří spinaliom (spinocelulární karcinom), bazaliom a karcinom z Merkelových buněk.

Spinaliom

Jedná se o maligní novotvar, který může vznikat na základě různých spouštěčů. Jedním z nich je například nadměrné vystavování se slunečnímu záření, jizvy po popáleninách, dlouhodobé dráždění chemikáliemi, dlouhodobé vystavení mechanickému podráždění, infekce lidským papilomavirem, ionizující radiace, nikotinismus a další. Příznaky se mohou lišit v závislosti na tom, v jakém stádiu rakovina je. Tento typ rakoviny se obvykle vyskytuje tam, kde kůže přechází ve sliznici (nos, genitálie, rty či oční důlky).

Rakovina kůže

Foto: Pixabay

Bazaliom

Tento typ je vůbec nejčastější, tvoří asi 80 % všech rakovin kůže. Není tolik nebezpečný, jako spinaliom, přesto je zapotřebí brát ho vážně. Dočasný stav může zhoršit vystavení se UV záření či chemikáliím, ionizující radiaci. Horší průběh a příznaky nemoci pociťují také lidé s některými genetickými syndromy (například Bazexův syndrom) či stav po transplantaci orgánu. I příznaky bazaliomu se mohou lišit v závislosti na stádiu rakoviny. Kožní léze, které jsou nejčastějším příznakem, se nejčastěji nachází na obličeji. Při škrábání mohou začít krvácet.

Karcinom z Merkelových buněk

Tento typ rakoviny kůže je velmi vzácný. Přitěžujícími faktory jsou vystavování UV záření včetně fototerapie, imunosuprese (zhoršená imunita), AIDS, stav po transplantaci orgánů či některé virové infekce. Jedná se o nebolestivý nádor, který ale roste velice rychle a typická je pro něj červená nebo fialová barva.

Zdroj: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/nowotwory/nie-tylko-czerniak-nowotwory-skory-ktore-sa-rownie-niebezpieczne-aa-jZTu-wMxe-4dtv.html

Foto: Pixabay