Přírodní antibiotikum česnek: Nejúčinnější lék na průjem

Česnek

Česnek má zázračné účinky na lidský organismus. Proto jej často nazýváme jako superpotravinu nebo přírodní antibiotikum. Za jeho příznivé účinky může jeho složení; česnek obsahuje bílkoviny, vitamíny B a C, karoten, hořčík, fosfor, železo, vápník, zinek a zejména allicin. Právě tato látka je příčinou těch nejpozitivnějších účinků na lidský organismus. Pokud ale máte průjem, oceníte další látku obsaženou v česneku, o které se až tak nemluví: diallylsulfid.

Česnek je lék

Česnek, pokud jej konzumujeme pravidelně, může působit proti vzniku rakoviny tlustého střeva. Dále pak odstraňuje kvasné a hnilobné procesy ve střevech, což vede k lepšímu zdraví a imunitnímu systému. Dalším pozitivním účinkem jsou antioxidační vlastnosti, které tělo chrání před činností potenciálně škodlivých volných radikálů. Česnek je prospěšný také pro kardiovaskulární zdraví či proti nadměrné srážlivosti krve.

Česnek

Foto: Pixabay

Diallylsulfid v česneku

Jedná se o druhou nejúčinnější látku obsaženou v česneku, která může mít dokonce protirakovinné účinky. Uvádí se také, že dokáže zabránit destrukci svalů u pacientů s rakovinou. Kromě toho si ale poradí s nebezpečnou bakterií – Campylobacter jejuni – kterou lidé konzumují spolu s potravou. Tato bakterie může způsobit akutní průjem, nevolnost, horečku, bolesti hlavy, záněty kloubů, střev a žaludku.

Bakterie jatečních zvířat

Campylobacter jejuni je bakterie, která se nachází zejména v mase jatečních zvířat, nejčastěji v mase drůbežím. Tato bakterie si s postupem času vytvořila imunitu vůči antibiotikům, takže ta už nemusí pomoci se zlepšením stavu. Diallylsulfid obsažený v česneku ale může být účinnější, než antibiotika, a to dokonce až 100 x. Proniká do slizniční vrstvy, která chrání bakterie, a následně se postará o jejich zabití.

Využití česneku v potravinářství

Tato česneková přísada tedy skrývá obrovský potenciál. Její začlenění do potravy by mohlo zvýšit bezpečnost i trvanlivost potravin. Také by se mohla použít pro čištění povrchů, kde se připravují pokrmy.

Zdroje info:

https://synergiczni.pl/suplementy/czosnek-silniejszy-od-antybiotykow

https://www.dumazahrada.cz/clanek/cesnek-prirodni-lek-i-zivotabudic.html

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16835502/

https://academic.oup.com/jac/article/58/2/243/717181?searchresult=1

Foto: Pixabay