Pět kombinací potravin, které si běžně dopřáváme a přitom nejsou vůbec zdravé

Zeptáte-li se odborníků na to, co je zdravá strava, nejspíš získáte množství různých odpovědí. Ovšem položíte-li otázku opačně, bude výsledek jednoznačnější. Málokdo však dokáže poukázat na ty nejčastější chyby, jichž se během dne nevědomky dopouštíme.

Pivo a ořechy se nesnesou

Milujete tuhle hospodskou kombinaci? Odvykněte si. Pivo totiž zvyšuje vylučování tekutin a arašídy jsou obvykle hodně solené (mají hodně sodíku). A přebytek sodíku má podíl na hypertenzi alias vysokém tlaku. Menší množství tekutin plus sůl z arašídů vám tak mohou zadělat na nepříjemný problém.

Okurka a paprika společně v salátu? Raději ne

Možná to nevíte, ale čerstvé okurky obsahují askorbátový enzym, který rozkládá kyselinu askorbovou alias populární vitamín C. A tolik oblíbená paprika má spoustu vitamínu C, ovšem připravíte se o něj právě díky kombinaci s okurkou. Naopak s rajčetem můžete okurku kombinovat bez obav, existují totiž mnohem vydatnější zdroje tohoto vitamínu. A pokud se bez spojení okurky s paprikou neobejdete, volte okurky nakládané.

Hovězí maso a víno ideální pár netvoří

Tato kombinace totiž silně ovlivňuje nutriční hodnotu masa. Hovězí maso je dobrým zdrojem snadno vstřebatelného železa, ovšem víno má v sobě taniny, které absorpci tohoto důležitého minerálu snižují. Této kombinaci se vyhněte zejména, trpíte-li anémií.

Živý jogurt plus káva nebo čaj

Proč? Přírodní jogurt je zdrojem probiotických bakterií, které kolonizují tlusté střevo a pozitivně ovlivňují imunitu našeho těla. Cestu trávicím traktem přežije ovšem jen malé procento z nich a pokud jim navíc cestu znepříjemníte horkým nápojem, můžete na jejich prospěšné fungování ve svém těle rovnou zapomenout.

Losos a brokolice – zlatý grál dietářů?

Losos je zdrojem jódu, jenž je nezbytný pro správnou funkci štítné žlázy. Ovšem brokolice obsahuje glykosidy, které naopak využití jódu štítnou žlázou brání. Kombinace ryb a mořských plodů spolu s brokolicí (ale také květákem nebo zelím) tak není vhodná zejména pro osoby s hypotyreózou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *